Алесио Такинарди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алесио Такинарди
Alessio Tacchinardi.jpg
Лични податоци
Роден на 23 јули 1975 (1975-07-23) (47 г.)
Роден во Крема, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2008 (32 г.)
Младинска кариера
Flag of None.svg Пјер Џорџо Фрасати
Пергокрема Пергокрема
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992-1994 Аталанта Аталанта 9 (0)
1994-2005 Јувентус Јувентус 261 (9)
2005-2007Виљареал Виљареал 45 (3)
2007-2008 Бреша Бреша 34 (9)
Репрезентација
1992-1993 Италија Италија 18 9 (1)
1994-1997 Италија Италија 21 12 (1)
1995-2003 Италија Италија 13 (0)
Раководител на екипите
2009–2012 Пергокрема Пергокрема  (млади)
2012–2013 Бреша Бреша  (млади)
2013 Перголетезе Перголетезе
2015–2016 Перголетезе Перголетезе
2018 Леко Леко
2019 Крема Крема
2021 Фано Фано
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Алесио Такинарди (роден на 26 јули 1975 во Крема) — поранешен италијански фудбалер, играч од средниот ред.

Ја започнал својата кариера во Аталанта. Во 1994 година, тој се преселил во Јувентус, каде што го поминал најголемиот дел од својата кариера, освојувајќи 17 трофеи; поради неговите успеси додека настапувал за клубот, Такинарди бил еден од 50-те играчи на Јувентус на кои нивните имиња биле испишани на новиот домашен терен на клубот, Стадион Јувентус. По двегодишната позајмица во шпанскиот клуб Вилјареал, тој се преселил во Бреша во 2007 година, каде и ја завршил својата кариера по една сезона помината во клубот.

За италијанската репрезентација, Такинарди одиграл 13 натпревари во периодот помеѓу 1995 и 2003 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]