ФК Јувентус сезона 2012-2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јувентус Јувентус
сезона 2012–2013
СопственикИталија Андреа Ањели
ТренерИталија Антонио Конте
Серија АСкудето 1-ви
(29. титула)
Суперкуп на ИталијаСуперкуп на Италија шампиони
(5. титула)
Куп на Италијаполуфинале
Лига на шампионичетвртфинале
Најдобар стрелецЛига:
Чиле Артуро Видал
Црна Гора Мирко Вучиниќ (10)
Вкупно:
Чиле Артуро Видал (15)
Домаќин
Гост
фinco
Трети

Сезоната 2012-13 за фудбалскиот клуб Јувентус била 115 од неговото основање и шеста последователна сезона во највисоката лига на италијанскиот фудбал.

Дресови[уреди | уреди извор]

Спортска опрема: Најк
Главен спонзор: Jeep

Домашен
Домашен алт.
Домашен алт. 2º
Гостински
фinco
Трет
фinco
Трет алт.
фinco
Трет алт. 2º

Преглед на сезоната[уреди | уреди извор]

Клубот ја започнал сезоната со истиот стручен штаб како и минатата сезона. Пред почетокот на сезоната тренерот на клубот Антонио Конте, бил обвинет за местење на натпревари во периодот додека ја водел екипата на Сиена и му била изречена суспензија од стартот на првенството до 5 декември 2012. За тоа време неговата улога ја вршеле неговите помошници Масимо Карера и Анџело Алесио. Клубот ја започнал сезоната со титула во Суперкупот на Италија, каде го победиле Наполи со 4-2 по прдолженија.[1] Сезоната во Серија А, Јувентус ја започнал на 25 август, кога на домашен терен ја победиле Парма со 2-0. На 5 мај 2013, Јувентус математички ја осигурал својата 29-та титула првак на Италија, откако го победиле Палермо со 1-0 во Торино со голот на Артуро Видал од пенал во 59-тата минута од натпреварот.[2]

Јувентус се натпреварувал и во Лигата на шампионите во оваа сезона и завршил како прв во групата Е пред Шахтар Донецк бранителот на титулата Челзи и Нордсјеланд. Во осминафиналето го елиминирале шкотски Селтик, со вкупен резултат од 5-0, пред во четвртфиналето да загубат од подоцнежниот шампион Баерн Минхен со вкупни 4-0.

Во италијанскиот куп Јувентус е елиминиран во полуфиналето од Лацио со вкупен резултат 3-2.

Состав[уреди | уреди извор]

Сите овие играчи со исклучок на четвртиот голман Лаурентиу Бранеску, играле барем во еден натпревар од Серија А во оваа сезона.


Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлујџи Буфон (капитен)
2 Бразил ОД Лусио
3 Италија ОД Џорџо Кјелини
4 Уругвај ОД Мартин Касерес
6 Франција СР Пол Погба
7 Италија СР Симоне Пепе
8 Италија СР Клаудио Маркизио
9 Црна Гора НП Мирко Вучиниќ
11 Италија ОД Паоло де Чеље
12 Италија НП Себастијан Џовинко
13 Италија ОД Федерико Пелузо
15 Италија ОД Андреја Барцаљи
17 Данска НП Никлас Бентнер
18 Франција НП Николас Анелка
19 Италија ОД Леонардо Бонучи
Бр. Позиција Играч
20 Италија СР Симоне Падоин
21 Италија СР Андреја Пирло
22 Гана СР Квадво Асамоа
23 Чиле СР Артуро Видал
24 Италија СР Емануеле Џакерини
26 Швајцарија ОД Стефан Лихтштајнер
27 Италија НП Фабио Кваљарела
30 Италија ГМ Марко Сторари
31 Романија ГМ Лаурентиу Бранеску
32 Италија НП Алесандро Матри
33 Чиле СР Маурисио Исла
34 Бразил ГМ Рубињо
35 Италија НП Стефано Белтраме
39 Италија СР Лука Мароне

играчите во италик го напуштиле клубот во текот на сезоната

Серија А[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Серија А 2012-13.

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Јувентус Јувентус (C) 38 27 6 5 71 24 +47 87 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Групна фаза
2 Наполи Наполи 38 23 9 6 73 36 +37 78
3 Милан Милан 38 21 9 8 67 39 +28 72 УЕФА Лига на Шампиони 2013–14 Плеј-оф рунда
4 Фјорентина Фјорентина 38 21 7 10 72 44 +28 70 Лига Европа 2013–14 Плеј-оф рунда
5 Удинезе Удинезе 38 18 12 8 59 45 +14 66 Лига Европа 2013–14 Трета рунда квалификации
6 Рома Рома 38 18 8 12 71 56 +15 62
7 Лацио Лацио 38 18 7 13 51 42 +9 61 Лига Европа 2013–14 Групна фаза 1
8 Катанија Катанија 38 15 11 12 50 46 +4 56
9 Интер Интер 38 16 6 16 55 57 −2 54
10 Парма Парма 38 13 10 15 45 46 −1 49
11 Каљари Каљари 38 12 11 15 43 55 −12 47
12 Кјево Кјево 38 12 9 17 37 52 −15 45
13 Болоња Болоња 38 11 11 16 46 52 −6 44
14 Сампдорија Сампдорија 38 11 10 17 43 51 −8 0422
15 Аталанта Аталанта 38 11 9 18 39 56 −17 0403
16 Торино Торино 38 8 16 14 46 55 −9 0392
17 Џенова Џенова 38 8 14 16 38 52 −14 38
18 Палермо Палермо (R) 38 6 14 18 34 54 −20 32 Серија Б
19 Сиена Сиена (R) 38 9 9 20 36 57 −21 0304
20 Пескара Пескара (R) 38 6 4 28 27 84 −57 22

Извор: Lega Serie A
Правила за рангирање: 1. бодови; 2. Бодови во меѓусебните натпревари; 3. гол разлика во меѓусебните натпревари; 4. гол разлика; 5. број на постигнати голови; 6th public draw.
(Меѓусебните дуели се применуваат само кај клубови со ист број на бодови еднократно сите натпревари помеѓу споменатите клубови кој ги одиграле меѓусебе)[3].
1Лацио се квалификува за Лига Европа како победник на Италијанскиот куп.
2На Сампдорија и Торино им беше одземен по еден бод заради вклученост во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[4][5]
3На Аталанта и беа одземени 2 бода поради вклученоста во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12..[6][7]
4На Сиена и беа одземени 6 бода поради учество во италијанскиот фудбалски скандал 2011-12.[4]
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Суперкуп на Италија 2012.

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига на Шампиони 2012/13.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига на шампиони 2012/13#Група Е.
Група Е
Тим Оди Поб Н Пор ПоГ ПрГ ГР Бод
Италија Јувентус 6 3 3 0 12 4 +8 12
Украина Шахтар Донецк 6 3 1 2 12 8 +4 10
Англија Челзи 6 3 1 2 16 10 +6 10
Данска Нордсјеланд 6 0 1 5 4 22 −18 1

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]
Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

R Играч Серија А Лига на шампиони Coppa Italia Суперкуп на Италија Вкупно
1 Чиле Артуро Видал 10 3 1 1 15
2 Црна Гора Мирко Вучиниќ 10 2 1 1 14
3 Италија Фабио Кваљарела 8 4 0 0 12
4 Италија Себастијан Џовинко 7 2 2 0 11
5 Италија Алесандро Матри 8 2 0 0 8
6 Италија Клаудио Маркизио 6 2 0 0 8
7 Франција Пол Погба 5 0 0 0 5
Италија Андреја Пирло 5 0 0 0 5
9 Швајцарија Стефан Лихтштајнер 4 0 0 0 4
10 Италија Емануеле Џакерини 3 0 0 0 3
Гана Квадво Асамоа 2 0 0 1 3

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Суперкуп на Италија 2012:Јувентус - Наполи 4-2
 2. Погодокот на Видал од пенал го осигура насловот.
 3. „Deroga art. 51 NOIF_Classifica avulsa Serie A 2012-2013“ (PDF). FIGC (италијански). 19 July 2012. Посетено на 20 February 2013.
 4. 4,0 4,1 „No al Patteggiamento per Conte, – 6 il Siena, Grosseto rischia LegaPro“. FIGC (италијански). 1 August 2012. Посетено на 2 August 2012.
 5. „Scommesse: Patteggiano 2 club,7 Tesserati“. Corriere dello Sport (италијански). 1 August 2012. Посетено на 5 August 2012.
 6. „Disciplinare, accolte le istanze di patteggiamento d 7 club e 16 tesserati“. FIGC (италијански). 31 May 2012. Посетено на 1 June 2012.
 7. „Sentenze CGF: Parzialmente accolti 7 ricorsi. Annullato il -2 al Pescara“. FIGC (италијански). 6 July 2012. Посетено на 10 July 2012.
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 8,12 8,13 8,14 8,15 8,16 8,17 8,18 8,19 8,20 8,21 8,22 8,23 8,24 8,25 8,26 8,27 8,28 8,29 8,30 8,31 8,32 8,33 8,34 8,35 „Attendance Statistics of Serie A 2012-2013“. Stadiapostcards.com. Посетено на 16 September 2012.
 9. „Cagliari - Juventus“. juventus.com. Посетено на 19 December 2012.
 10. „Coppa Italia, Round of 16, Juventus - Cagliari“ (италијански). Посетено на 12 December 2012.
 11. „Coppa Italia, Quarter-final, Juventus - Milan“ (италијански). Посетено на 9 January 2013.
 12. „Semi Final – 1st Leg, Juventus - Lazio“. Посетено на 22 January 2013.
 13. „Semi Final – 2nd Leg, Lazio - Juventus“ (италијански). Посетено на 29 January 2013.
 14. „Челзи - Јувентус 2-2“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 19 September 2012. Посетено на 19 September 2012.
 15. „Јувентус - Шахтар 1-1“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 October 2012. Посетено на 2 October 2012.
 16. „Нордсјеланд - Јувентус 1-1“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 23 October 2012. Посетено на 23 October 2012.
 17. „Јувентус - Нордсјеланд 4-0“. FlashScore.com. 7 November 2012. Посетено на 7 November 2012.
 18. „Јувентус - Челзи 3-0“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 20 November 2012. Посетено на 20 November 2012.
 19. „Шахтар Донецк - Јувентус 0-1“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 5 December 2012. Посетено на 5 December 2012.
 20. „Селтик - Јувентус 0-3“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 12 February 2013. Посетено на 12 февруари 2013.
 21. „Јувентус - Селтик 2-0“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 6 March 2013. Посетено на 6 March 2013.
 22. „Баерн Минхен-Јувентус 2-0“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 2 April 2013. Посетено на 2 април 2013.