Лаурентиу Бранеску

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаурентиу Бранеску
Лични податоци
Полно име Лаурентиу Константин Бранеску
Роден на 30 март 1994 (1994-03-30) (27 г.)
Роден во Рамнику Валча, Романија,
Висина 1.94 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус
Број 31
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Рамнику Валча 0 (0)
2011- Јувентус 0 (0)
Репрезентација
2009-2011 Романија под 17 12 (0)
2011-2013 Романија под 19 3 (0)
2013- Романија под 21 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 мај 2013.
† Учества (Голови).

Лаурентиу Бранеску — романски професионален фудбалер кој моментално настапува за ФК Јувентус во италијанската Серија А. Игра на позицијата голман.

Младинската кариера ја започнал во локалниот фудбалски тим на Рамнику Валча,[1] за на 20 јануари 2011 година, на 17-годишна возраст да премине во екипата на Јувентус за сума од 400 илјади евра.[2] Моментално е трет избор на голманското место, позади Џанлујџи Буфон и Марко Сторари. За клубот нема настап на натпревар од официјален карактер, туку само неколкупати се нашол на клупата за резерви.

Што се однесува до репрезентативните настапи, Бранеску ги поминал сите младински категории во романската фудбалска репрезентација, но сѐ уште нема забележано настап за сениорската екипа.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]