Дениз Ајтекин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дениз Ајтекин
Ајтекин во 2015 година
Роден 21 јули 1978(1978-07-21)(45 г.)
Нирнберг,  Германија[1]
Домашна
Години Лига Улога
2004– DFB судија
2006– 2. Бундеслига судија
2008– Бундеслига судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2011– ФИФА судија

Дениз Ајтекин (турски: Deniz Aytekin; р. 21 јули 1978 во Нирнберг) — германски фудбалски судија со турско потекло којшто живее и работи во Оберасбах, Баварија.[2] Тој е судија на ТСВ Алтенберг од фудбалскиот сојуз на Баварија. Исто така тој е судија под знакот на ФИФА и е рангиран во групата на елитни судии на УЕФА.

Судиска кариера[уреди | уреди извор]

Ајтекин го судел својот прв натпревар во Бундес лигата на 27 септември 2008 година на натпреварот помеѓу Херта Берлин и ФК Енерџи Котбус во Берлин. Енерџи Котбус победи со 1–0, а Ајтакин додели 4 жолти картони, вклучувајќи го и жолтиот картон на голманот Герхард Тремел за задржување на време во 90-тата минута од натпреварот.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Ајтакин живее во Оберасбах, Баварија и е интернет претприемач.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Deniz Aytekin – Ein Top-Schiri im Sommer“. Fussball-Kultur (германски). 1 јули 2009. Архивирано од изворникот на 2011-10-14. Посетено на 18 април 2013.
  2. „Schiedsrichter Deniz Aytekin: Aus der Provinz ins Olympiastadion“. Der Spiegel. 10 август 2010. Посетено на 27 февруари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]