Матајс де Лихт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Матеијс де Лихт)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Матајс де Лихт
Matthijs de Ligt 2018.jpg
Лични податоци
Полно име Матајс де Лихт
Роден на 12 август 1999 (1999-08-12) (20 г.)
Роден во Леидердорп, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина 1.89 m[1]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
Број 4
Младинска кариера
2008–2016 Ајакс Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Јонг Ајакс Јонг Ајакс 17 (1)
2016–2019 Ајакс Ајакс 77 (8)
2019– Јувентус Јувентус 0 (0)
Репрезентација
2014 Холандија Холандија под 15 5 (0)
2014–2015 Холандија Холандија под 16 8 (0)
2015–2016 Холандија Холандија под 17 14 (1)
2016– Холандија Холандија под 19 6 (0)
2017– Холандија Холандија 15 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14
40, 24 March 2019 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21:59, 24 March 2019 (UTC)

Матајс де Лихт (холандски изговор: [də ˈlɪxt]; роден на 12 август 1999 година) е холандски фудбалер, играч од одбраната на Ајакс и на холандската репрезентација.[2]

Де Лихт е првиот и единствениот одбранбен играч досега кој ја добил наградата Golden Boy (во 2018 година).

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]