Хаким Зијеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаким Зијеш
Лични податоци
Полно име Хаким Зијеш
Роден на 19 март 1993(1993-03-19)(31 г.)
Роден во Дронтен, Холандија
Висина 1.81 m[1]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 22
Младинска кариера
2001–2004 Реал Дронтен[2]
2004–2007 АСВ Дронтен
2007–2012 Херенфен Херенфен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Херенфен Херенфен 36 (11)
2014–2016 Твенте Твенте 68 (30)
2016–2020 Ајакс Ајакс 112 (38)
2020– Челси Челси 12 (1)
Репрезентација
2012 Холандија Холандија под 19 1 (0)
2012–2013 Холандија Холандија под 20 3 (1)
2013–2014 Холандија Холандија под 21 3 (2)
2015– Мароко Мароко 23 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 10:16, 9 May 2019 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22:35, 16 November 2018 (UTC)

Хаким Зијеш (арапски: حكيم زياش; роден на 19 март 1993 година) — професионален фудбалер кој игра како офанзивен играч од средниот ред за холандскиот клуб Ајакс и за фудбалската репрезентација на Мароко. Тој е познат по постигнување на голови, дриблингот, брзината, техниката и слободниот удар.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.ajax.nl/teams/ajax-1/selectie/speler/hakim-ziyech.htm?dbpage=426352
  2. „Behalve Asv Dronten hoopt ook Reaal op geld uit transfer Ziyech naar Ajax“. dedrontenaar.nl (холандски). 1 September 2016. Архивирано од изворникот на 2016-10-08. Посетено на 14 October 2016.
  3. „Hakim Ziyech“. worldfootball.net. Посетено на 26 August 2012.
  4. „Hakim Ziyech“. eredivisielive.nl. Архивирано од изворникот на 2012-09-22. Посетено на 26 August 2012.