Финале на УЕФА Лигата на нации 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
УЕФА Лигата на нации 2019
Estádio do Dragão Aerial.jpg
Стадионот Драгао во Порто бил домаќин на финалето
ПрвенствоЗавршен турнир на УЕФА Лигата на нации 2019
Датум9 јуни 2019 (2019-06-09)
СтадионДрагао, Порто
Играч на натпреваротРубен Дијас (Португалија)[1]
СудијаАлберто Ундијано Малјенко (Шпанија)
Гледачи43,199[2]
Временски приликиДелумно облачно
16 °C (61 °F)
56% влажност[3]
2021

Финалето на УЕФА Лигата на нации 2019 бил фудбалски натпревар со кој се одредил победникот на завршниот турнир на УЕФА Лигата на нации 2018-2019. Ова исто така било првото финале на УЕФА Лигата на нации, меѓународно фудбалско натпреварување на кое учествувале машките национални репрезентации чиј федерации се членки на УЕФА.[4]

Натпреварот се одиграл на 9 јуни 2019 година на Драгао во Порто, Португалија, и во него се сретнале домаќинот Португалија и Холандија. Португалија победила во финалето со 1-0 и станала прв шампион на УЕФА Лигата на нации.

Патот до финалето[уреди | уреди извор]

Португалија Фаза Холандија
Противници Резултат Лигашка фаза Противници Резултат
 Италија 1-0 (Д) натпревар 1  Франција 1-2 (Г)
 Полска 3-2 (Г) Натпревар 2  Германија 3-0 (Д)
 Италија 0-0 (Г) Натпревар 3  Франција 2-0 (Д)
 Полска 1-1 (Д) Натпревар 4  Германија 2-2 (Г)
Победник на Група 3
Табела на групата 3 Нат. Бод.
1.  Португалија 4 8
2.  Италија 4 5
3.  Полска 4 2
Завршен поредок Победник на Група 1
Табела на групата 1 Нат. Бод.
1.  Холандија 4 7
2.  Франција 4 7
3.  Германија 4 2
Противници Резултат Завршен турнир Противници Резултат
 Швајцарија 3-1 Полуфинале  Англија 3-1 прод.

Натпреварот[уреди | уреди извор]

Детали[уреди | уреди извор]

Португалија[3]
Холандија[3]
GK 1 Руи Патрисио
RB 20 Нелсон Семедо
CB 4 Рубен Дијас
CB 6 Жозе Фонте
LB 5 Рафаел Гереиро
CM 13 Данило Переира
CM 14 Вилијам Карваљо заменет 90+3'
CM 16 Бруно Фернандес заменет 81'
RF 7 Кристијано Роналдо Captain sports.svg
CF 17 Гонсало Гуедес заменет 75'
LF 10 Бернардо Силва
Замени:
MF 15 Рафа Силва влегол во игра 75'
MF 8 Жоао Мутињо влегол во игра 81'
MF 18 Рубен Невес влегол во игра 90+3'
Селектор:
Фернандо Сантос
POR-NED 2019-06-09.svg
GK 1 Џаспер Силесен
RB 22 Дензел Дамфрис добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CB 3 Матајс де Лихт
CB 4 Вирџил ван Дајк Captain sports.svg добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
LB 17 Дели Блинд
CM 15 Мартен де Рон заменет 81'
CM 21 Френки де Јонг
CM 8 Џорџино Вајналдум
RW 7 Стивен Бергвајн заменет 60'
CF 10 Мемфис Депај
LW 9 Рајан Бабел заменет 46'
Замени:
FW 11 Квинси Промес влегол во игра 46'
MF 20 Дони ван де Бек влегол во игра 60'
FW 19 Лук де Јонг влегол во игра 81'
Селектор:
Роналд Куман

Играч на натпреварот:
Рубен Дијас (Португалија)[1]

Помошни судии:[5]
Шпанија Роберто Алонсо Фернандес
Шпанија Хуан Јусте Хименес
Чевтрти судија::
Шпанија Антонио Матеу Лаос
Резервен судија::
Шпанија Раул Кабањеро Мартинес
Video assistant referee:
Шпанија Алехандро Ернандес Ернандес
VAR помошник:
Шпанија Хуан Мартинес Мунуера

Правила на натпреварот[6]

 • 90 минути.
 • 30 минути продолженија ако е потребно.
 • Пенали ако резултатот и понатаму е нерешен
 • Максимално 12 играчи на клупата
 • Максимално 3 замени, со можност за четврта доколку се влезе во продолженија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Atkin, John (9 June 2019). „Portugal 1–0 Netherlands: Nations League final at a glance“. UEFA.com. Porto: Union of European Football Associations. Посетено на 9 June 2019.
 2. 2,0 2,1 „Full Time Report – Final – Portugal v Netherlands“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 June 2019. Посетено на 9 June 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Tactical Line-ups – Final – Portugal v Netherlands“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 9 June 2019. Посетено на 9 June 2019.
 4. „UEFA Nations League receives associations' green light“. UEFA.org. 27 March 2014.
 5. „Porto swansong for proud Undiano“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 7 June 2019. Посетено на 9 June 2019.
 6. „Regulations of the UEFA Nations League 2018/19“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 28 September 2017. Посетено на 3 October 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]