Џефри Брума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џефри Брума
Лични податоци


* Настапи (Голови)

Џефри Брума

Џефри Брума (холандски: Jeffrey van Homoet Bruma) — холандски фудбалер. Тој е роден на 13 ноември 1991 година во Ротердам, Холандија.

Својата кариера ја започнал во Феенорд. Во 2007 година потпишал договор со Челзи. За репрезентацијата на Холандија до 21 година дебитирал кога имал 17 години.

Брума се смета за еден од најталентираните холандски фудбалери.