Уасим Боуи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уасим Боуи
Ouasim Oude kleedkamer.png
Лични податоци
Роден на 11 јуни 1993 (1993-06-11) (27 г.)
Роден во Амстердам, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Панатинаикос Панатинаикос
Број 22
Младинска кариера
Flag of None.svgЗебургија
Ајакс Ајакс
Јувентус Јувентус
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012– Јувентус Јувентус 0 (0)
2012–2013Бреша Бреша 17 (1)
2014Хамбургер Хамбургер 3 (0)
2014-Панатинаикос Панатинаикос 5 (0)
Репрезентација
2009-2010 Холандија Холандија 17 10 (1)
2011- Холандија Холандија 19 18 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Уасим Боуи (роден на 11 јуни 1993 во Амстердам) — холандски фудбалер кој моментално игра за фудбалскиот клуб Јувентус.

Боуи игра како внатрешен играч за врска, но омилена позиција му е да игра зад напаѓачите.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Боуи ја започнал својата кариера во клубот од родниот град, Ајакс. Тој настапувал три години за младинскиот тим на Ајакс, но иако му предвидувале блескава кариера во клубот, тој го напуштил Ајакс без да одигра ниту еден натпревар за првиот тим.

Јувентус[уреди | уреди извор]

Во февруари 2012 Боуи одлучил да се пресели во Торино и да потпише договор со Јувентус. До крајот на сезоната настапувал за младинскиот тим на Јувентус. Боуи бил дел и од младиот тим на Јувентус кој триумфирал на Турнирот Вијареџо во 2012 година, каде тој бил еден од најзапазените играчи на тимот со својте асистенции и голови. На 31 август 2012, Јувентус се согласил да и го позајми Боуи на Бреша на една година.[1] Тој дебитирал само еден ден подоцна во натпреварот против Јуве Стабија во Серија Б.[2] Веќе во вториот натпревар тој го постигнал својот прв професионален погодок, носејќи и предност на Бреша нагостувањето кај Специја, но неговиот тим на крајот бил поразен во тој натпревар со 3-1. До крајот на неговиот заем одиграл 17 натпревари и имал 5 асистенции, но неуспеал да постигне уште некој гол.

На 30 јуни 2013, Боуи се вратил во Јувентус по завршувањето на позајмицата.[3] Тој бил вклучен во првиот тим на Јувентус за сезоната 2013-14, добивајќи го дресот со број 24 кој малку претходно бил испразнет од страна на Емануеле Џакерини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]