Џејми Карагер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејми Карагер
Jamie Carragher Liverpool vs Bolton 2011.jpg
Карагер во дресот на Ливерпул во 2011.
Лични податоци
Полно име Џејмс Ли Данкан Карагер[1]
Роден на 28 јануари 1978 (1978-01-28) (41 г.)[2]
Роден во Бутл, Мерсисајд, Англија
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)[3]
Позиција Одбрана
Младинска кариера
1988–1989 Ливерпул
1989–1990 Евертон
1990–1996 Ливерпул
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–2013 Ливерпул 508 (4)
Репрезентација
1996–1997 Англија до 20 години 4 (1)
1996–2000 Англија до 21 година 27 (1)
1999–2010 Англија 38 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Џејмс Ли ДанканЏејмиКарагер (роден на 28 јануари 1978) — поранешен англиски фудбалер кој играл како одбранбен играч за Премиерлигашкиот клуб Ливерпул 17 години. Карагер ја поминал целата своја професионална фудбалска кариера во Ливерпул. Тој бил заменик капитен во клубот 10 години. Карагер е играч со најмногу настапи за Ливерпул. На 19 мај 2013 година тој настапи на својот 737-ми настап во дресот на Ливерпул. Со своите 150 настапи во европските натпреварувања го држи клупскиот рекорд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J. (2005). The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005. Queen Anne Press. стр. 109. ISBN 1-85291-665-6. 
  2. „Jamie Carragher Profile“. Eurosport.com. конс. 30 November 2010. 
  3. „Liverpool F.C. Profile“. Liverpool F.C. конс. 22 April 2011. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]