Список на претседатели на ФК Јувентус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на претседатели на фудбалскиот клуб Јувентус.

Претседателска историја[уреди | уреди извор]

Јувентус имал бројни претседатели во текот на нивната историја, од кои некои биле сопствениците на клубот, а други биле почесни претседатели, тука е целосниот список од нив од кога Еугенио Канфари ја презеде оваа функција во клубот во 1898 година, до денес.

 
Име Години
Еуџенио Канфари 1897–1898
Енрико Канфари 1898–1901
Карло Фавале 1901–1902
Џакомо Парвопасу 1903–1904
Алфред Дик 1905–1906
Карло Витори Варети 1907–1910
Атилио Убертали 1911–1912
Џузепе Хес 1913–1915
Џоакино Армано
Фернандо Ница
Сандро Замбели
1915–1918(cpg.)
Корадо Корадини 1919–1920
Џино Оливети 1920–1923
Едоардо Ањели 1923–1935
 
Име Години
Џовани Мацонис 1935–1936
Емилио де ла Форест 1936–1941
Пиетро Дусио 1941–1947
Џовани Ањели (Почесен претседател) 1947–1954
Енрико Кравери
Nino Cravetto
Marcello Giustiniani
1954–1955(int.)
Умберто Ањели 1955–1962
Виторе Катеља 1962–1971
Џампиеро Бониперти (Почесен претседател) 1971–1990
Виторио Каизоти ди Чиузано 1990–2003
Францо Гранде Стивенс (Почесен претседател) 2003–2006
Џовани Коболи Џили 2006–2009
Жан-Клод Блан 2009–2010
Андреа Ањели 2010-сè уште

Легенда: (cpg.) Претседателски комитет на војна. (int.) Претседатели на привремена функција.