Еуџенио Канфари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еуџенио Канфари
Eugenio Canfari.jpg
Лични податоци
Роден на 16 април 1877 (1877-04-16) (144 г.)
Роден во Џенова, Италија
Починал на 23 март 1962(1962-03-23) (возр. 84)
Починал во Торино
Држава Италија Италија
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1897-1903 Јувентус Јувентус 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Еуџенио Канфари (16 април 1878Торино, 23 март 1962) — италијански фудбалер од Џенова.

Канфари бил еден од првите италијански фудбалери, а исто така бил и еден од 13-те луѓе кој го основале фудбалскиот клуб Јувентус во 1897 година. Тој бил и првиот избран претседател на клубот, а потоа бил наследен од неговиот брат Енрико Канфари.