Прејди на содржината

ФК Милан сезона 2015–2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан
сезона 2015–2016
Претседател
Почесен претседател
слободно
Силвио Берлускони
ТренерСиниша Михајловиќ
(до 12 април 2016)[1]
Кристијан Броки
(од 12 април 2016)[2]
СтадионСан Сиро
Серија А7-мо
КупФиналист
Домаќин
Гост
Трети

Сезоната 2015-2016 година — 117-та сезона во историјата на ФК Милан и нивна 82-та во највисокото првенство на италијанскиот фудбал. Милан се натпреварувал во Серија А и Купот на Италија.

Состав[уреди | уреди извор]

Број Име Нац. Позиција Дата на раѓање (год.) Потпишал во Крај на договор Купен од Цена на трансфер Забелешка
Голмани
1 Лопес Родригес Шпанија GK 3 ноември 1981(1981-11-03)(42 г.) 2014 2018 Шпанија Реал Мадрид слободно
32 Кристијан Абијати Италија GK 8 јули 1977(1977-07-08)(46 г.) 1998 2016 Италија Монца €0.75M Заменик-капитен
99 Џанлујџи Донарума Италија GK 25 февруари 1999(1999-02-25)(25 г.) 2015 2018 Италија Милан Примавера €250,000[3] Од млад состав
Одбрана
2 Матија Де Шиљо Италија RB / LB 20 октомври 1992(1992-10-20)(31 г.) 2011 2018 Италија Милан Примавера слободно Од млад состав
5 Филип Мексес Франција CB 30 мај 1982(1982-05-30)(42 г.) 2011 2016 Италија Рома слободно
13 Алесио Ромањоли Италија CB 12 јануари 1995(1995-01-12)(29 г.) 2015 2020 Италија Рома €25M
15 Родриго Ели Бразил Италија CB 3 ноември 1993(1993-11-03)(30 г.) 2015 2019 Италија Авелино слободно Од млад состав
17 Кристијан Запата Колумбија CB 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.) 2012 2016 Шпанија Виљареал €6M
20 Игнацио Абате Италија RB 12 ноември 1986(1986-11-12)(37 г.) 2009 2019 Италија Торино €2.8M Од млад состав
25 Стефан Симиќ Чешка Хрватска CB 20 јануари 1995(1995-01-20)(29 г.) 2015 2018 Италија Милан Примавера слободно
31 Лука Антонели Италија LB 11 февруари 1987(1987-02-11)(37 г.) 2015 2018 Италија Џенова €4.5M Од млад состав
33 Алекс Бразил CB 17 јуни 1982(1982-06-17)(42 г.) 2014 2016 Франција Париз Сен Жермен слободно
96 Давиде Калабрија Италија RB / LB 6 декември 1996(1996-12-06)(27 г.) 2015 2018 Италија Милан Примавера слободно од млад состав
Среден ред
4 Хосе Маури Италија Аргентина CM 16 мај 1996(1996-05-16)(28 г.) 2015 2019 Италија Парма слободно
10 Кеисуке Хонда Јапонија RW 13 јуни 1986(1986-06-13)(38 г.) 2014 2017 Русија ЦСКА Москва слободно
16 Андреја Поли Италија CM 29 септември 1989(1989-09-29)(34 г.) 2013 2018 Италија Сампдорија €9.7M
18 Рикардо Монтоливо Италија CM 18 јануари 1985(1985-01-18)(39 г.) 2012 2016 Италија Фјорентина слободно капитен
27 Јурај Куцка Словачка CM 26 февруари 1987(1987-02-26)(37 г.) 2015 2019 Италија Џенова €3M
28 Џакомо Бонавентура Италија LW 22 август 1989(1989-08-22)(34 г.) 2014 2019 Италија Аталанта €7M
72 Кевин-Принс Боатенг Гана RW 6 март 1987(1987-03-06)(37 г.) 2015 2016 Германија Шалке 04 слободно
73 Мануел Локатели Италија CM 8 јануари 1998(1998-01-08)(26 г.) 2010 2018 Италија Милан Примавера слободно Од млад состав
91 Андреја Бертолачи Италија CM 11 јануари 1991(1991-01-11)(33 г.) 2015 2019 Италија Рома €20M
Напад
7 Жереми Менес Франција SS / AM 7 мај 1987(1987-05-07)(37 г.) 2014 2017 Франција Париз Сен Жермен слободно
9 Луис Адријано Бразил ST 12 април 1987(1987-04-12)(37 г.) 2015 2020 Украина Шахтјор Донецк €8M
19 М'Баје Нијанг Франција ST / SS 19 декември 1994(1994-12-19)(29 г.) 2012 2019 Франција Кан €3M
45 Марио Балотели Италија ST 12 август 1990(1990-08-12)(33 г.) 2015 2016 Англија Ливерпул на позајмица
70 Карлос Бака Колумбија ST 8 септември 1986(1986-09-08)(37 г.) 2015 2019 Шпанија Севиља €30M

Трансфери[уреди | уреди извор]

Летен прозорец[уреди | уреди извор]

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Возраст Од Износ Забелешка
9 јуни 2015 DF, DF Италија Бразил Родриго Ели 21 Италија Авелино Слободно[4]
25 јуни 2015 MF, MF Италија Симоне Верди 22 Италија Торино €450,000 Заедничка сопственост
29 јуни 2015 MF, MF Италија Андреја Бертолачи 24 Италија Рома €20,000,000[5]
29 јуни 2015 MF, MF Италија Матео Песина 18 Италија Монца €20,000[6][7]
2 јули 2015 FW, FW Бразил Луис Адријано 28 Украина Шахтјор Донецк €8,000,000[8][9][10]
2 јули 2015 FW, FW Колумбија Карлос Бака 28 Шпанија Севиља €30,000,000[11]
3 јули 2015 c GK Италија Џанлујџи Донарума 16 Италија младиот состав слободно промовиран
6 јули 2015 c MF Италија Аргентина Хосе Маури 19 Италија Парма слободно[12]
8 јули 2015 c MF Аргентина Хуан Маури 26 Аргентина Тиро Федерал слободно[13]
15 јули 2015 DF, DF Италија Давиде Калабрија 18 Италија млад состав слободно промовиран[14][15]
10 август 2015 DF, DF Италија Алесио Ромањоли 20 Италија Рома €25,000,000
28 август 2015 MF, MF Словачка Јурај Куцка 28 Италија Џенова €3,000,000[16][17]

=На позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Возраст Од Износ Забелешка
27 август 2015 FW, FW Италија Марио Балотели 25 Англија Ливерпул слободно[18]
Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]
Дата Поз. Играч Возраст Од Износ Забелешка
1 јули 2015 DF, DF Чешка Стефан Симиќ 20 Италија Варезе слободно
1 јули 2015 MF, MF Италија Марко Бортоли 20 Италија Месина слободно
1 јули 2015 MF, MF Гана Едмунд Хотор 22 Италија Венеција слободно
1 јули 2015 MF, MF Италија Антонио Ночерино 30 Италија Парма слободно
1 јули 2015 FW, FW Франција М'Баје Нијанг 20 Италија Џенова слободно
31 август 2015 FW, FW Нигерија Ннамди Одвамади 24 Турција Шанлиурфаспор слободно Еднострано завршен договор[19]

Вкупен трошок: €86,470,000

Напуштиле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Возраст Во Износ Забелешка
13 мај 2015 c FW Бразил Робињо 31 Кина Гуангџоу слободно[20] По враќање од позајмица
14 мај 2015 c MF Италија Рикардо Сапонара 23 Италија Емполи €4M[21] Искористена опција за купување
2 јуни 2015 c MF Гана Мишел Есиен 32 Грција Панатинаикос слободно[22] Крај на договор
24 јуни 2015 MF, MF Италија Марко Фосати 22 Италија Каљари слободно[23] По враќање од позајмица
26 јуни 2015 MF, MF Италија Марио Пичиночи 20 Италија Виченца слободно[24]
30 јуни 2015 MF, MF Гана Сали Мунтари 30 Саудиска Арабија Итихад слободно[25][26]
1 јули 2015 c GK Италија Егоардо Пацагли 26 неврзан слободно По враќање од позајмица
1 јули 2015 c DF Италија Даниеле Бонера 34 Шпанија Виљареал слободно[27] Крај на договор
1 јули 2015 DF, DF Романија Кристијан Даминуца 25 Ирак Зако слободно[28] Крај на договор. По враќање од позајмица
1 јули 2015 c DF Франција Абил Рами 29 Шпанија Севиља €3.5M
1 јули 2015 c DF Шпанија Вила, ДидакДидак Вила 26 Грција АЕК Атина слободно[29] По враќање од позајмица
1 јули 2015 MF, MF Унгарија Атила Филкор 26 Унгарија Ујпешт слободно[30] Крај на договор. По враќање од позајмица
1 јули 2015 MF, MF Португалија Пеле 23 Португалија Бенфика слободно[31] Крај на договор. По враќање од позајмица
1 јули 2015 FW, FW Нигерија Езекиел Хенти 22 Словенија Олимпија €150,000[32] Позајмица to full purchase
1 јули 2015 c FW Италија Џампаоло Пацини 30 Италија ФК Хелас Верона слободно Крај на договор
2 јули 2015 MF, MF Словенија Валтер Бирса 28 Италија Кјево €1.5M[33][34] Искористена опција за купување
11 јули 2015 MF, MF Италија Марко Пинато 20 Италија Виченца Неоткриено[35] По враќање од позајмица
16 јули 2015 DF, DF Бразил Маркус Динис 27 Италија Падова слободно[36] По враќање од позајмица
30 јули 2015 DF, DF Италија Микеланџело Албертаци 24 Италија ФК Хелас Верона Неоткриено[37]
6 август 2015 DF, DF Унгарија Кристијан Тамас 20 Италија Специја Неоткриено[38] По враќање од позајмица
28 август 2015 GK, GK Италија Стефано Гори 20 Италија Бари Неоткриено[39]
28 август 2015 FW, FW Италија Michael Fabbro 19 Италија Басано Неоткриено[40]
31 август 2015 c DF Италија Кристијан Закардо 33 Италија Карпи слободно[41]
31 август 2015 MF, MF Словенија Жан Бенедичиќ 19 Италија Комо Неоткриено[42] По враќање од позајмица
1 септември 2015 c GK Италија Давиде Нардуцо 21 неврзан слободно[43] По враќање од позајмица
1 септември 2015 c FW Аргентина Италија Алесио Иноценти 22 Италија Мелфи Неоткриено[44] По враќање од позајмица
1 септември 2015 c DF Италија Џохад Ферети 21 неврзан слободно[45] По враќање од позајмица
Крај на позајмица[уреди | уреди извор]
Дата Поз. Играч Возраст Во Износ Забелешка
1 јули 2015 c DF Италија Салваторе Бочети 28 Русија Спартак Москва слободно
1 јули 2015 c MF Холандија Марко ван Гинкел 22 Англија Челси слободно
1 јули 2015 c FW Италија Матија Дестро 24 Италија Рома слободно
Крај на позајмица[уреди | уреди извор]
Дата Поз. Играч Возраст Во Износ Забелешка
23 јуни 2015 c FW Италија Џанмарио Коми 23 Италија Ливорно слободно[46] По враќање од позајмица, опција за откуп
13 јули 2015 c FW Италија Стефан Ел Шарави 22 Франција Монако €2M[47][48] опција за откуп - €14M[49][50]
13 јули 2015 c FW Италија Џанмарко Ѕигони 23 Италија СПАЛ слободно[51] Позајмица confirmed
14 јули 2015 c MF Италија Алесандро Мастали 19 Швајцарија Лугано слободно[52] По промовирање во првиот тим
15 јули 2015 GK, GK Бразил Габриел 22 Италија Наполи слободно[53] По враќање од позајмица
21 јули 2015 FW, FW Нигерија Ннамди Одвамади 24 Турција Шанлиурфаспор слободно[54] По враќање од позајмица
30 јули 2015 FW, FW Италија Давиде Ди Молфета 19 Италија Беневенто слободно[55]
31 јули 2015 FW, FW Италија Џакомо Берета 23 Италија Верчели слободно[56] Позајмица confirmed
4 август 2015 MF, MF Босна и Херцеговина Андреј Модиќ 19 Италија Виченца слободно[57] По промовирање во првиот тим
10 август 2015 MF, MF Италија Матео Песина 18 Италија Лече слободно[58]
16 август 2015 c MF Италија Симоне Верди 23 Шпанија Ејбар слободно[59] Опција за целосен откуп[60]
17 август 2015 c MF Аргентина Хуан Маури 26 Италија Акрагас слободно[61]
25 август 2015 DF, DF Колумбија Џерсон Вергара 21 Италија Ливорно слободно[62] По враќање од позајмица
26 август 2015 DF, DF Италија Аргентина Габриел Палета 29 Италија Аталанта слободно[63]
30 август 2015 GK, GK Италија Михаел Агаци 31 Англија Мидлсбро слободно[64] Опција за целосен откуп
30 август 2015 c FW Италија Андреја Петагна 20 Италија Асколи слободно[65] По враќање од позајмица, опција за откуп
31 август 2015 c MF Мароко Хаким Мастур 17 Шпанија Малага слободно[66] Двегодишна позајмица. Опција за целосен откуп и откуп
31 август 2015 c FW Италија Алесандро Матри 31 Италија Лацио слободно[67] По враќање од позајмица
31 август 2015 MF, MF Нигерија Фавур Анекан 21 Словенија ФК Крка слободно[68] Позајмица
31 август 2015 c FW Италија Матео Чинелато 23 Италија Кунео слободно[69] По очекуваното враќање од позајмица
Вкупен приход: €11,150,000
Нето приход: €75,320,000

Летен прозорец[уреди | уреди извор]

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Возраст Од Износ Забелешка
9 декември 2015 MF, MF Гана Кевин-Принс Боатенг 28 неврзан слободно[70][71] од 4 Јануари 2016[72]
1 февруари 2016 MF, MF Италија Мануел Локатели 18 младиот состав слободно промовиран
Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]
Дата Поз. Играч Возраст Од Износ Забелешка
1 јануари 2016 MF, MF Италија Алесандро Мастали 19 Швајцарија Лугано слободно[73] во Примавера

Вкупен трошок: €0

Напуштиле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Возраст Во Износ Забелешка
7 јануари 2016 c DF Италија Иван Ронданини 20 Италија Савона слободно[74] Претходно надвор од главниот список
22 јануари 2016 c FW Италија Алесио Черчи 28 Шпанија ФК Атлетико Мадрид слободно (крај на позајмица) Ќе игра за Џенова[75]
25 јануари 2016 c FW Италија Андреја Петагна 20 Италија Аталанта €1M[76] По враќање од позајмица, ќе игра за Асколи
31 јануари 2016 c MF Холандија Најџел де Јонг 31 неврзан[77] слободно Ќе игра за САД Лос Анџелес Галакси
1 февруари 2016 c DF Гана Едмунд Хотор 22 неврзан[78] слободно купен од Интер, ќе игра за Португалија Атлетико
16 февруари 2016 c MF Италија Антонио Ночерино 30 неврзан[79] слободно Ќе игра за САД Орландо Сити
Крај на позајмица[уреди | уреди извор]
Дата Поз. Играч Возраст Во Износ Забелешка
27 декември 2015 c MF Шпанија Сусо 22 Италија Џенова слободно[70][80] ефективно од 4 Јануари 2016[81]
19 јануари 2016 c MF Италија Матео Песина 18 Италија Катанија слободно[82] По враќање од позајмица
26 јануари 2016 c FW Италија Стефан Ел Шарави 23 Италија Рома €1.4M[83] По враќање од позајмица
29 јануари 2016 c FW Италија Давиде Ди Молфета 19 Италија Римини слободно[84] По враќање од позајмица
1 февруари 2016 MF, MF Италија Симоне Верди 23 Италија Карпи слободно[85] По враќање од позајмица
1 февруари 2016 DF, DF Италија Џорџо Алтаре 17 Италија Виртус Бергамо слободно[86]
22 март 2016 FW, FW Нигерија Ннамди Одвамади 25 Финска Хелсинки слободно[87] до 31 Декември 2016
Вкупен приход: €2,400,000
Нето приход: €2,400,000

Претсезонски период[уреди | уреди извор]

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Омилениот стартен состав на Михајловиќ во поголемиот дел од неговиот период како менаџер на Милан.

Серија А[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Последно ажурирање: 15 мај 2016.[92]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Освојувач на Купот на Италија 1. Јувентус Јувентус 91 38 29 4 5 75 20 +55
2. Наполи Наполи 82 38 25 7 6 80 32 +48
3. Рома Рома 80 38 23 11 4 83 41 +42
4. Интер Интер 67 38 20 7 11 50 38 +12
5. Фјорентина Фјорентина 64 38 18 10 10 60 42 +18
6. Сасуоло Сасуоло 61 38 16 13 9 49 40 +9
7. Милан Милан 57 38 15 12 11 49 43 +6
8. Лацио Лацио 54 38 15 9 14 52 52 0
9. Кјево Кјево 50 38 13 11 14 43 45 −2
10. Емполи Емполи 46 38 12 10 16 40 49 −9
11. Џенова Џенова 46 38 13 7 18 45 48 −3
12. Торино Торино 45 38 12 9 17 52 55 −3
13. Аталанта Аталанта 45 38 11 12 15 41 47 −6
14. Болоња Болоња 42 38 11 9 18 33 45 −12
15. Сампдорија Сампдорија 40 38 10 10 18 48 61 −13
16. Палермо Палермо 39 38 10 9 19 38 65 −27
17. Удинезе Удинезе 39 38 10 9 19 35 60 −25
18. Карпи Карпи 38 38 9 11 18 37 57 −20
19. Фрозиноне Фрозиноне 31 38 8 7 23 35 76 −41
20. Верона Верона 28 38 5 13 20 34 63 −29

Резултати[уреди | уреди извор]

Вкупно Дома Гости
Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод. Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
38 15 12 11 49 43  +6 57 9 6 4 28 22  +6 6 6 7 21 21  0

Last updated: 14 Мај 2015.
Source: натпревари

Резултати по коло[уреди | уреди извор]

Round1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738
МестоAHAHAAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAAHAHAHAHAH
РезултатLWLWWLLDWWWDLWDDWLDWDWWDWDWLDDLLWDLDWL
Позиција191212971111111086677876786666666666666666777
Ажурирано до натпреварите одиграни на 14 Мај 2015. Извор: натпревари
A = Away; H = Home; W = Win; D = Draw; L = Loss

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Натпревари и голови[уреди | уреди извор]

Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија A Куп
Наст Гол Наст Гол Наст Гол
Голмани
1 ГМ Шпанија Лопес Родригес 9 0 8 0 1 0
32 ГМ Италија Кристијан Абијати 6 0 0+1 0 5 0
99 ГМ Италија Џанлујџи Донарума 31 0 30 0 1 0
Defenders
2 ОД Италија Матија Де Шиљо 29 0 21+1 0 7 0
5 ОД Франција Филип Мексес 7 1 4+1 1 2 0
13 ОД Италија Алесио Ромањоли 40 1 33+1 0 6 1
15 ОД Бразил Родриго Ели 4 0 2+1 0 1 0
17 ОД Колумбија Кристијан Запата 21 1 14+2 1 5 0
20 ОД Италија Игнацио Абате 28 1 27 1 1 0
25 ОД Чешка Стефан Симиќ 0 0 0 0 0 0
31 ОД Италија Лука Антонели 32 3 25+3 3 4 0
33 ОД Бразил Алекс 25 3 24+1 3 0 0
96 ОД Италија Давиде Калабрија 8 0 3+3 0 2 0
Среден ред
4 СР Италија Хосе Маури 10 0 3+2 0 2+3 0
10 СР Јапонија Кеисуке Хонда 37 2 23+7 1 6+1 1
16 СР Италија Андреја Поли 24 0 4+14 0 4+2 0
18 СР Италија Рикардо Монтоливо 35 0 31 0 2+2 0
27 СР Словачка Јурај Куцка 35 1 25+5 1 4+1 0
28 СР Италија Џакомо Бонавентура 39 7 31+2 6 5+1 1
72 СР Гана Кевин-Принс Боатенг 14 1 1+10 1 1+2 0
73 СР Италија Мануел Локатели 2 0 1+1 0 0+0 0
91 СР Италија Андреја Бертолачи 30 1 21+6 1 2+1 0
Напад
7 НП Франција Жереми Менес 12 4 2+8 2 1+1 2
9 НП Бразил Луис Адријано 29 6 12+14 4 3 2
19 НП Франција М'Баје Нијанг 21 8 15+1 5 2+3 3
45 НП Италија Марио Балотели 23 3 8+12 1 2+1 2
70 НП Колумбија Карлос Бака 43 20 36+2 18 4+1 2
Играчите заминале од клубот во текот на сезоната
8 СР Шпанија Сусо 2 0 1 0 1 0
11 НП Италија Алесио Черчи 15 0 8+5 0 1+1 0
23 СР Италија Антонио Ночерино 3 0 1+1 0 1 0
34 СР Холандија Најџел де Јонг 6 0 5 0 1 0

Last updated: 21 Мај 2016
Source: Competitions

Голгетери[уреди | уреди извор]

Место Бр. Поз Нац Име Серија А Куп Вкупно
1 70 FW Колумбија Карлос Бака 18 2 20
2 19 FW Франција М'Баје Нијанг 5 3 8
3 28 MF Италија Џакомо Бонавентура 6 1 7
4 9 FW Бразил Луис Адријано 4 2 6
5 7 FW Франција Жереми Менес 2 2 4
6 33 DF Бразил Алекс 3 0 3
45 FW