Огнен Вукоевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Огнен Вукоевиќ
Ognjen Vukojević
Лични податоци
Роден на 20 декември 1983.(1983-12-20)(39 г.)
Роден во Бјеловар, СФРЈ
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција дефанзивен во среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Динамо Киев
Број 5
Младинска кариера
Бјеловар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Бјеловар 7 (0)
2003-2005 Славен Белупо 53 (5)
2005 Лирс 9 (0)
2006-2008 Динамо Загреб 66 (11)
2008- Динамо Киев 66 (11)
Репрезентација
2007- Хрватска 36 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Огнен Вукоевиќ (хрватски: Ognjen Vukojević; 20 декември 1983 година во Бјеловар) — хрватски фудбалски репрезентативец кој игра како играч од средниот ред со одбранбени задачи за украинскиот Динамо Киев.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој започна да игра фудбал во тимот на Младост Ждралови, пред да потпише за второлигашот Бјеловар. Неговиот талент е заприметен од Прволигашот Славен Белупо во 2003 година и тој потпишува со нив. За Славен одигра 53 меча и постигна 5 гола и во 2005 заминува во странство, каде ќе игра за белгискиот Лирс на една полусезона. Својте нејдобри денови Вукојевиќ ги доживува кога се враќа во Хрватска и потпишува за Динамо Загреб. За загрепчаните сини одигра две и пол сезони од јануари 2006 до 2008 и освои три титули на на државен првак и две титули во Хрватскиот фудбалски куп. За време на овој период, тој станува стандарден првотимец и во Хрватската фудбалска репрезентација, со што станува примамлив и за многу странски екипи. Во мај 2008 тој потпиша за украинскиот Динамо Киев на пет-годишна верност. Веќе во првата сезона тој триумфираше во Украинската лига.

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска Динамо Загреб[уреди | уреди извор]

Украина Динамо Киев[уреди | уреди извор]