Прејди на содржината

Фудбалски сојуз на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалски сојуз на Германија
Основана1900
HeadquartersФранкфурт на Мајна
Примена во ФИФАФИФА (1904)
Мрежно местоhttps://www.dfb.de/

Фудбалскиот сојуз на Германија (германски: Deutscher Fußball-Bund; DFB) e организација која управува со фудбалот во Германија со седиште во Франкфурт.

Оваа организација ја организира првата лига на Германија, фудбалската репрезентација на Германија, како и другите лиги.

Фудбалскиот сојуз на Германија е основан во 1900 во Лајпциг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија