Прејди на содржината

Фудбалска федерација на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалска федерација на Грција
Основана1926
HeadquartersАтина
Примена во ФИФАУЕФА (1954)
Мрежно местоhttps://www.epo.gr/Home.aspx?a_id=256

Грчката фудбалска федерација (грчки: Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία - (EPO)) е главна фудбалска организација во Грција. Учествува во организирањето на Супер лигата на Грција ги организира исто така Грчкиот фудбалски куп и фудбалската репрезентација на Грција. Седиштето на Грчката фудбалска федерација се наоѓа во Атина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
Европски национални фудбалски сојузи (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија