Карл-Хајнц Румениге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл-Хајнц Румениге, 2015

Карл-Хајнц Румениге (германски: Karl-Heinz Rummenigge; 25 септември 1955 во Липштат ) — поранешен германски фудбалер.

Тој постигнал најголем успех во кариерата, играјќи за Баерн Минхен, со што освоил Меѓународен куп, Европски куп на шампиони и бројни титули на германски шампиони. Со германската фудбалска екипа го освоила Европското првенство во 1980 година, додека на Светското првенство двапати ( 1982 и 1986 година ) ) биле вице-шампиони. Тој бил двапати номиниран за најдобар фудбалер на годината.[1]

Клучен успех[уреди | уреди извор]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Репрезентативни успеси[уреди | уреди извор]

Западна Германија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Karl-Heinz Rummenigge“. Fussballdaten.de (германски). Посетено на 8 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]