Денис Ло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Ло
Лични податоци
Роден на 24 февруари 1940(1940-02-24)(84 г.)
Роден во Абердин, Шкотска
Држава Шкотска Шкотска
Висина &100000000000001750000001,75 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 1974 (34 години)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1956-1960 Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 81 (16)
1960-1961 Манчестер Сити Манчестер Сити 44 (21)
1961-1962 Торино Торино 27 (10)
1962-1973 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 309 (171)
1973-1974 Манчестер Сити Манчестер Сити 24 (9)
Репрезентација
1958-1974 Шкотска Шкотска 55 (30)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Денис Ло (роден на 24 февруари 1940 година во Абердин) — шкотски поранешен фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.