Фудбалер на годината во Серија А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбалер на годината во Серија А
Кристијано Роналдо добитник на наградата за 2020
Спорт Фудбал
НатпреварувањеСерија А Серија А
ДржаваИталија Италија
Доделена одИталијанска асоцијација на фудбалери
Историја
Прва награда2003
Изданија24
Прв победникИталија Роберто Манчини
Најмногу победиШведска Златан Ибрахимовиќ
Италија Андреја Пирло
(двајцата по 3)
ПоследенПортугалија Кристијано Роналдо (2020)
ВебсајтМрежно место

Фудбалер на годината во Серија А е годишна награда организирана од италијанската асоцијација на фудбалери која се доделува за време на манифестацијата Гран Гала дел калчо (порано позната како Оскар дел калчо) на најдобриот фудбалер во Серија А за преходната сезона.

До 2010 година, наградата се доделувала така што се избирал Најдобар италијански фудбалер и Најдобар странски фудбалер, за подоцна да се прогласи еден победник кој ќе ја понесе наградата најдобар фудбалер во лигата.

Тековен победник е Кристијано Роналдо кој бил избран за најдобар фудбалер во Серија А за сезоната 2018-2019, на последното издание на Гран Гала дел калчо. Најмногу пати наградата ја добивале Златан Ибрахимовиќ и Андреја Пирло, двајцата по трипати.

Победници[уреди | уреди извор]

Оскар дел калчо[уреди | уреди извор]

Година Пласман Играч Националност Екипа Нав.
1997
Детали
Победник Роберто Манчини  Италија Сампдорија Сампдорија [1]
Најдобар странец Зинедин Зидан  Франција Јувентус Јувентус
1998
Детали
Победник Роналдо  Бразил Интер Интер [2]
Најдобар италијанец Алесандро Дел Пјеро  Италија Јувентус Јувентус
1999
Детали
Победник Кристијан Виери  Италија Лацио Лацио [3]
Најдобар странец Габриел Батистута  Аргентина Фјорентина Фјорентина
2000
Детали
Победник Франческо Тоти  Италија Рома Рома [4]
Најдобар странец Андриј Шевченко  Украина Милан Милан
2001
Детали
Победник Зинедин Зидан  Франција Јувентус Јувентус [5]
Најдобар италијанец Франческо Тоти  Италија Рома Рома
2002
Детали
Победник Давид Трезеге  Франција Јувентус Јувентус [6]
Најдобар италијанец Кристијан Виери  Италија Интер Интер
2003
Детали
Победник Павел Недвед  Чешка Јувентус Јувентус [7]
Победник Франческо Тоти  Италија Рома Рома
2004
Детали
Победник Кака  Бразил Милан Милан [8]
Најдобар италијанец Франческо Тоти  Италија Рома Рома
2005
Детали
Победник Алберто Џилардино  Италија Парма Парма [9]
Најдобар странец Златан Ибрахимовиќ  Шведска Јувентус Јувентус
2006
Детали
Победник Фабио Канаваро  Италија Јувентус Јувентус [10]
Најдобар странец Кака  Бразил Милан Милан
Најдобар странец Давид Суасо  Хондурас Каљари Каљари
2007
Детали
Победник Кака  Бразил Милан Милан [11]
Најдобар странец Франческо Тоти  Италија Рома Рома
2008
Детали
Победник Златан Ибрахимовиќ  Шведска Интер Интер [12]
Најдобар италијанец Алесандро Дел Пјеро  Италија Јувентус Јувентус
2009
Детали
Победник Златан Ибрахимовиќ  Шведска Интер Интер [13]
Најдобар италијанец Даниеле Де Роси  Италија Рома Рома
2010
Детали
Победник Диего Милито  Аргентина Интер Интер [14]
Најдобар италијанец Антонио Ди Натале  Италија Удинезе Удинезе

Гран Гала дел калчо[уреди | уреди извор]

Година Играч Националност Екипа Нав.
2011
Детали
Златан Ибрахимовиќ  Шведска Милан Милан [15]
2012
Детали
Андреја Пирло  Италија Јувентус Јувентус [16][17]
2013
Детали
Андреја Пирло  Италија Јувентус Јувентус [18]
2014
Детали
Андреја Пирло  Италија Јувентус Јувентус [19]
2015
Детали
Карлос Тевес  Аргентина Јувентус Јувентус [20]
2016
Детали
Леонардо Бонучи  Италија Јувентус Јувентус [21]
2017
Детали
Џанлујџи Буфон  Италија Јувентус Јувентус [22]
2018
Детали
Мауро Икарди  Аргентина Интер Интер [23]
2019
Детали
Кристијано Роналдо  Португалија Јувентус Јувентус [24]
2020
Детали
Кристијано Роналдо  Португалија Јувентус Јувентус [25]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

По играч[уреди | уреди извор]

По клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Играчи Вкупно
Јувентус Јувентус 9 12
Интер Интер 4 5
Милан Милан 2 3
Рома Рома 1 2
Лацио Лацио 1 1
Парма Парма 1 1
Сампдорија Сампдорија 1 1

По држава[уреди | уреди извор]

Држава Играчи Вкупно
 Италија 8 11
 Аргентина 3 3
 Бразил 2 3
 Франција 2 2
 Шведска 1 3
 Португалија 1 2
 Чешка 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lawton, James (12 November 2010). „Mancini is failing to imbue City with courage of winners“. The Independent. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 20 September 2017.
 2. „La notte degli Oscar“. Rai Sport (италијански). 22 September 1998. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 5 December 2018.
 3. „Vieri pigliatutto“. Rai Sport (италијански). 5 October 1999. Архивирано од изворникот на 2018-12-06. Посетено на 5 December 2018.
 4. „A Francesco Totti l'Oscar del calcio“. la Repubblica (италијански). 2 October 2000. Посетено на 5 December 2018.
 5. „Oscar: Zidane batte Totti è lui il più bravo calciatore“. la Repubblica (италијански). 2 October 2001. Посетено на 5 December 2018.
 6. „Le tappe fondamentali e le conquiste“. Il Calciatore (италијански). June–July 2018. стр. 45.CS1-одржување: датумски формат (link)
 7. „L'«Oscar» Aic a Totti e Nedved“. La Tribuna di Treviso (италијански). 13 January 2004. Посетено на 4 December 2018.
 8. „Oscar Aic, rossoneri superstar Kakà e gli altri, 2004 da ricordare“. la Repubblica (италијански). 24 January 2005. Посетено на 4 December 2018.
 9. „Oscar, solo Gilardino e Juve“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 23 January 2006. Посетено на 4 December 2018.
 10. „Buffon: Oggi la Juve poi penserò al resto“. la Repubblica (италијански). 30 January 2007. Посетено на 4 December 2018.
 11. „Sto bene e il mio sogno è sempre la Champions League“. la Repubblica (италијански). 29 January 2008. Посетено на 4 December 2018.
 12. „È Ibrahimovic il migliore per i colleghi“. la Repubblica (италијански). 20 January 2010. Посетено на 4 December 2018.
 13. „Gli Oscar dell'Aic Ibra, De Rossi, Mou“. la Repubblica (италијански). 19 January 2010. Посетено на 4 December 2018.
 14. Graffeo, Vito (24 January 2011). „Vincitori Oscar del Calcio 2010“. SportLive.it (италијански). Архивирано од изворникот на 2015-12-15. Посетено на 15 December 2015.
 15. „Gran Gala' AIC 2011/ Ibra miglior giocatore, El Sharaawy giovane della B, ecco tutti i vincitori“. IlSussidiario.net (италијански). 24 January 2012. Архивирано од изворникот на 2019-04-25. Посетено на 15 December 2015.
 16. „Gran Galà del Calcio Aic. E' Pirlo il migliore del 2012“. Tuttosport (италијански). 27 January 2013. Архивирано од изворникот на 24 June 2015. Посетено на 12 September 2015.
 17. Steinberg, Jacob; Murray, Scott; Harris, Daniel (21 June 2013). „The Joy of Six: free transfers“. The Guardian. Посетено на 20 September 2017.
 18. „Calcio, Gran Galà. Pirlo giocatore dell'anno: "Consiglio Totti a Prandelli". La Gazzetta dello Sport (италијански). 27 January 2014. Посетено на 12 September 2015.
 19. „Serie A, 'Gran Galà del calcio': trionfa la Juve“. Corriere dello Sport (италијански). 15 December 2014. Архивирано од изворникот на 12 September 2015. Посетено на 12 September 2015.
 20. Riggio, Salvatore (14 December 2015). „Gran Galà del Calcio: è dominio Juve, miglior squadra e miglior allenatore“. Sport Mediaset (италијански). Посетено на 15 December 2015.
 21. „Gran Galà del calcio, la Juventus fa incetta di premi“ (италијански). Il Corriere della Sera. 31 January 2017. Посетено на 31 January 2017.
 22. „Buffon named best player“. Football Italia. 27 November 2017. Посетено на 28 November 2017.
 23. „Gran Galà del calcio AIC 2018: Icardi il miglior giocatore 2017-2018. Tutti i premi“ (италијански). sport.sky.it. 3 December 2018. Посетено на 3 December 2018.
 24. „Ronaldo crowned Serie A best player“. Football Italia. 2 December 2019. Посетено на 2 December 2019.
 25. „Gran Galà del Calcio: The winners“. Football Italia. 19 March 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-18. Посетено на 19 March 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]