Гран Гала дел калчо 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гран Гала дел калчо 2019 било деветтото издание на истоимената манифестација на која се доделувале награди, од италијанската асоцијација на фудбалери, за протагонистите во италијанскиот фудбал за сезоната 2018-2019.[1]

Наградите биле доделени на 2 декември 2019 година. За прв пат на манифестацијата бил избран тим на годината во женска конкуренција.

Освојувачи[уреди | уреди извор]

Тим на годината[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер
ОД Португалија Жоао Кансело Јувентус Јувентус
ОД Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
ОД Србија Александар Коларов Рома Рома
СР Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Аталанта
СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Јувентус Јувентус
СР Италија Николо Барела Каљари Каљари
НП Колумбија Дуван Сапата Аталанта Аталанта
НП Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
НП Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус

Најдобар играч[уреди | уреди извор]

Пласман Играч Екипа
Победник Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус

Најдобар тренер[уреди | уреди извор]

Пласман Тренер Екипа
Победник Џанпјеро Гасперини Аталанта Аталанта

Најдобар играч во Серија Б[уреди | уреди извор]

Пласман Играч Екипа
Победник Сандро Тонали Бреша Бреша

Најдобар клуб[уреди | уреди извор]

Пласман Фудбалски клуб
Победник Аталанта Аталанта

Најдобар судија[уреди | уреди извор]

Пласман Судија
Победник Џанлука Роки

Најдобар гол[уреди | уреди извор]

Пласман Играч Екипа Натпревар
Победник Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија Сампдорија - Наполи (2 септември 2018)

Тим на годината (жени)[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Лаура Џулиани Јувентус Јувентус
ОД Италија Алиа Гуањи Фјорентина Фјорентина
ОД Италија Сара Гама Јувентус Јувентус
ОД Италија Сесилија Салваи Јувентус Јувентус
ОД Италија Елиса Бартоли Рома Рома
C Италија Аурора Гали Јувентус Јувентус
СР Италија Мануела Џиуљано Милан Милан
СР Италија Валентина Черноја Јувентус Јувентус
НП Италија Валентина Џакинти Милан Милан
НП Италија Иларија Мауро Фјорентина Фјорентина
НП Италија Барбара Бонансеа Јувентус Јувентус

Најдобар играч (жени)[уреди | уреди извор]

Пласман Играч Екипа
Победник Мануела Џуљано Милан Милан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gran Galà del calcio, la cerimonia: Cristiano Ronaldo miglior giocatore“. 3 декември 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]