Италијански фудбалер на годината во Серија А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италијански фудбалер на годината во Серија А
Се доделува заНајдобриот италијански играч во
Серија А секоја сезона
ДржаваИталија Италија
Доделена одИталијанска асоцијација на фудбалери (ИАФ)
Историја
Прва награда1997
Последна награда2010
Најмногу победиИталија Франческо Тоти (5)

Италијански фудбалер на годината во Серија А (италијански: Migliore calciatore italiano) била годишна награда организирана од италијанската асоцијација на фудбалери, која се доделувала за најдобриот италијански фудбалер за кој се сметало дека се претставил најдобро во претходната сезона во Серија А.

Наградата се доделувала за време на манифестацијата Оскар дел калчо. За прв пат наградата била доделена во 1997 година, а последен пат била доделена во 2010 година. Доколку добитникот на оваа награда, бивал избран и за најдобар фудбалер во Серија А, тогаш се бирал и најдобар странски фудбалер во лигата.

Од 2011 година па наваму, се доделува само награда за најдобар фудбалер во Серија А, а наградите за најдобар италијански фудбалер и најдобар странски фудбалер биле укинати.

Победници[уреди | уреди извор]

Роберто Манчини добитник на првата награда во 1997.
Франческо Тоти добитник на наградата рекордни пет пати, сите во дресот на Рома.
Алесандро Дел Пјеро двократен добитник на наградата, во 1998 и 2008 - тој е играчот со најдолг период меѓу две награди, 10 години.
Кристијан Виери добитник на наградата со два различни клуба.
Година Играч Клуб
1997
Манчини, РобертоРоберто Манчини Сампдорија Сампдорија
1998
Дел Пјеро, АлесандроАлесандро Дел Пјеро Јувентус Јувентус
1999
Виери, КристијанКристијан Виери Лацио Лацио
2000
Тоти, ФранческоФранческо Тоти Рома Рома
2001
Тоти, ФранческоФранческо Тоти Рома Рома
2002
Виери, КристијанКристијан Виери Интер Интер
2003
Тоти, ФранческоФранческо Тоти Рома Рома
2004
Тоти, ФранческоФранческо Тоти Рома Рома
2005
Џилардино, АлбертоАлберто Џилардино Парма Парма
2006
Канаваро, ФабиоФабио Канаваро Јувентус Јувентус
2007
Тоти, ФранческоФранческо Тоти Рома Рома
2008
Дел Пјеро, АлесандроАлесандро Дел Пјеро Јувентус Јувентус
2009
Де Роси, ДаниелеДаниеле Де Роси Рома Рома
2010
Ди Натале, АнтониоАнтонио Ди Натале Удинезе Удинезе

По играч[уреди | уреди извор]

По клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Играч Вкупно
Рома Рома 2 6
Јувентус Јувентус 2 3
Интер Интер 1 1
Лацио Лацио 1 1
Парма Парма 1 1
Сампдорија Сампдорија 1 1
Удинезе Удинезе 1 1

По позиција[уреди | уреди извор]

Позиција Играчи Вкупно
напаѓач 6 12
среден ред 1 1
одбрана 1 1