Бастијан Швајнштајгер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бастијан Швајнштајгер

Бастијан Швајнштајгер (германски: Bastian Schweinsteiger) — германски фудбалер. Роден е на 1 август 1984 во Колбермор кај Розенхајм, на југот на Баварија. Го викаат уште и „Басти“ (Basti) и „Швајни“ (Schweini).

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

До 1992 играше за ФК Обераудорф, за наредните шест години (19921998) да ги помине во СК 1860 Розенхајм. Од 1998 игра за ФК Бајерн Минхен од Минхен. До половина сезона 2009/2010 одигра вкупно 207 натпревари за Бајерн и притоа постигна 21 гол.

Репрезентациска[уреди | уреди извор]

Првпат заигра за Фудбалска репрезентација на Германија на 6 јуни 2004 во Кајзерслаутерн, на натпреварот против Унгарија. Во дресот на репрезентацијата, каде го носи број 7, играше 72 пати и погодуваше 19 пати.

Успеси[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Најдобар фудбалер на Германија 2010 година во изборот на списанието Кикер.

Приватно[уреди | уреди извор]

Швајнштајгер е познат по својот добар однос со соиграчите на теренот. Има своја навивачка колекција (маици, капи, шолји, стегачи и др.) која може да се најде на интернет, на неговата официјална страница. Неговиот брат Тобијас е исто така професионален фудбалер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]