Прејди на содржината

Оденсе

Координати: 55°23′45.48″N 10°23′18.73″E / 55.3959667° СГШ; 10.3885361° ИГД / 55.3959667; 10.3885361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оденсе
Odense
Катедралата „Св. Кнуд“
Катедралата „Св. Кнуд“
Амблем на Оденсе
Амблем
Оденсе is located in Данска
Оденсе
Оденсе
Местоположба во Данска
Координати: 55°23′45.48″N 10°23′18.73″E / 55.3959667° СГШ; 10.3885361° ИГД / 55.3959667; 10.3885361
Население (2012)
 • Градско168.798
 • Метро191.610
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.odense.dk

Оденсе (дански: Odense) — трет град по големина во Данска и најголем град на островот Фин. Оденсе е најголем град во регионот Јужна Данска, каде со околните населени места претставува општина, Општина Оденсе. Денес Оденсе има околу 170.000 жители во градот и околу 190.000 во поширокото градско подрачје.

Оденсе е познат и по својот најпознат жител, прочуениот писател Ханс Кристијан Андерсен.

Природни одлики[уреди | уреди извор]

Оденсе се наоѓа во средишниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Оденсе е оддалечен само 165 километри западно.

Релјеф: Оденсе се наоѓа во средишнипт дел на данскиот остров Фин. Надморската височина на средиштето на градот изнесува околу 15 метри.

Клима: Климата во Оденсе е умерено-континентална под силно влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Оденсе е споен со Северното Море, преку каналот, кој градот го поврзува со Оденскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

Оденсе е еден од најстарите дански градови. Основан е во 988 година. Името потекнува од зборот Odin Vi, што значи Одиново светилиште. Во Оденсе се наоѓа гробот на Кнуд IV (наречен уште и Свети Кнуд), па така голем број верници доаѓале во Оденсе во текот на средниот век. Св. Кнуд е светец-заштитник на Данска. Благодарејќи на тоа Оденсе се развил како втор град по значење во Данска, што и останал до современото време.

Во 16. век народното собрание повеќепати се состанувало во Оденсе. Во Оденсе се наоѓала и Одиновата кула, втора кула во височина во светот (веднаш зад Ајфеловата кула). Изграден е во 1935 година, а данските нацисти го срушиле во 1944 година. Во блиското гратче Мункебо се наоѓа најголемото бродоградилиште во Данска.

И покрај пет годишната окупација на Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, Оденсе и неговото население не претрпеле многу страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Оденсе има околу 170.000 жители во градските граници и близу 200.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Оденсе до пред неколку децении било целосно населено со етнички Данци. Меѓутоа, бројни доселеници од странските земји го измениле составот на населението.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството на Оденсе посебно се потпира на големото бродоградилиште, едно од најголемите во Северна Европа, а најголемо во Данска. Околината на Оденсе е големо развиено земјоделско подрачје, па затоа во градот и околината е развиена и прехранбената индустрија. Позната е пиварата „Албани“.

Сообраќај: Мостот Голем Белт е отворен во 1997 година за железнички сообраќај, а во 1998 и за патниот сообраќај и на тој начин островот Фин се поврзал со Зеланд со што е овозможена побрза врска и комуникација со Копенхаген.

Знаменитости на градот[уреди | уреди извор]

Катедралата „Св. Кнуд“ во минатото вила поврзана со блискиот бенедиктински манастр. Изградена е од цигли во готски стил, во периодот помеѓу 1081 и 1093 година. Повторно е градена во XIII век. Испод олтарот на катедралата лежи телото на светецот-заштитник на Данска, Свети Кнуд, кој планирал да ја освои Англија, а бил убиен во Оденсе за време на револуцијата во 1086 година. Палатата, Оденсе наредил да се изгради кралот Фридрих IV

Познати личности[уреди | уреди извор]

  • Ханс Кристијан Андерсен е роден во Оденсе на 2 април 1805 година. Во градот се наоѓа и неговиот музеј.
  • Композитор Карл Нилсен
  • Кралот Кнуд IV (1043 - 1086), познат и како Свети Кнуд.
  • Карл Фридрих Титген, индустријалец, банкар и филантроп. Роден е на 19 март 1829 година во Оденсе. Се смета со основач на првата приватна банка како и фирмите „Туборг“ и „Даниско“.
  • Каролина Возњацки - тенисерка

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Trondheims offisielle nettsted - Vennskapsbyer“. Архивирано од изворникот на 2012-02-21. Посетено на 2012-08-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]