Давид Луис

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Давид Луиз)
Прејди на: содржини, барај
Бразил Давид Луис
David Luiz and Ahmed Musa (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Давид Луис Мореира Марино
Роден на 22 април 1987 (1987-04-22) (воз. 30 г.)
Роден во Диадема, Бразил
Висина 1.89 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 30
Младинска кариера
1999–2001 Сао Пауло Сао Пауло
2001–2005 Шаблон:Fb team Vitoria
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Шаблон:Fb team Vitoria 26 (1)
2007-2011 Бенфика Бенфика 82 (4)
2011–2014 Челси Челси 81 (6)
2014–2016 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 56 (3)
2016- Челси Челси 43 (2)
Репрезентација
2007 Бразил Бразил 20 2 (0)
2010– Бразил Бразил 56 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
00, 14 May 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:00, 19 April 2012 (UTC)

Давид Луис Мореира Марино (роден 22 април 1987), попознат само како Давид Луис, е бразилски фудбалер, играч од одбраната на Челси и на бразилската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Англија Челси[уреди | уреди извор]

Франција Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

Бразил Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]