Прејди на содржината

Армел Бела-Кочап

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армел Бела-Кочап
Лични податоци
Полно име Армел Бела-Кочап[1]
Роден на 11 декември 2001(2001-12-11)(22 г.)
Роден во Париз, Франција
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 37
Младинска кариера
2005–2009 Рот Вајс Ален Рот Вајс Ален
2009–2012 Гримлингхаузен
2012–2015 Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
2015–2016 Унтерат
2016–2017 Дујсбург Дујсбург
2017–2020 Бохум Бохум
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2018-2022 Бохум Бохум 66 (1)
2022- Саутхемптон Саутхемптон 11 (0)
Репрезентација
2018-2019 Германија Германија 18 5 (0)
2020 Германија Германија 20 1 (0)
2021- Германија Германија 21 9 (0)
2022- Германија Германија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 јуни 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2014

Армел Бела-Кочап (роден на 11 декември 2001 година, во Париз) — германски фудбалер, играч од одбраната на Саутхемптон и на германската репрезентација.[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Бела-Кочап е роден во Париз, Франција.[3] Тој е син на поранешниот камерунски репрезентативец, Сирил Флорент Бела.[4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бохум[уреди | уреди извор]

Во јули 2018 година, Бела-Кочап му се приклучил на Бохум на летен тренинг камп.[5] Во март 2019 година, Бела-Кочап го потпишал својот прв професионален договор со клубот.[3] Своето деби за Бохум го имал во Втората Бундеслига на 28 април 2019 година, започнувајќи во натпреварот на гости против Ерцгебирге Ауе.[6]

Својот прв гол во кариерата го постигнал на 14 февруари 2021, во победата со 2-0 на домашен терен над Ајнтрахт Брауншвајг. Во сезоната 2020-2021, тој одиграл 28 натпревари во Втората Бундеслига, помагајќи му на Бохум да избори промоција. Следната сезона, тој одиграл 22 натпревари во Првата Бундеслига, помагајќи му на својот клуб да го задржи прволигашкиот статус на крајот од сезоната.

Саутхемптон[уреди | уреди извор]

На 21 јуни 2022 година, Бела-Кочап му се приклучил на Саутхемптон во трансфер вреден 10 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор со клубот.[7][8]

Своето деби за Светците го направил на 13 август 2022 против Лидс Јунајтед во Премиер лигата. Откако успеал да се наметне како редовен стартер на позицијата централен одбранбен играч, тој го изместил рамото при судир со противнички играч за време на ремито 1-1 против Вест Хем Јунајтед на 16 октомври. Поради тоа, тој бил надвор од акција три недели,[9] а своето враќање на терен го имал на 6 ноември во поразот на домашен терен од Њукасл Јунајтед со 1-4.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2021 година, тој го добил својот прв повик во германската репрзентација до 21 година. Тој го направил своето деби на 2 септември, во квалификацискиот натпревар за Европското првенство 2023, во кое Германија го победила Сан Марино со 6-0.

На 26 септември 2022 година, тој го направил своето деби за сениорска репрезентација во ремито 3-3 против Англија.[10]

Неколку месеци подоцна, тој бил дел од германската репрезентација на Светското првенство 2022, но таму не настапил ниту еднаш.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Германија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
26-9-2022 Лондон Англија Англија 3 – 3 Германија Германија УЕФА Лига на нации 2022-2023 - Прва фаза - влегол во игра 90+1'
16-11-2022 Мускат Оман Оман 0 – 1 Германија Германија Пријателска - влегол во игра 34'
Вкупно Настапи 2 Голови 0

Клупска статаистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажуриарана на 10 декември 2022.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2018-2019 Германија Бохум 4 0 КГ 0 0 - - - - 4 0
2019-2020 12 0 КГ 2 0 - - - - 14 0
2020-2021 28 1 КГ 2 0 - - - - 30 1
2021-2022 22 0 КГ 4 0 - - - - 26 0
Бкупно Бохум 66 1 8 0 - - - - 74 1
2022-2023 Англија Саутхемптон ПЛ 24 0 ФАКуп+ЛК 1+1 0+0 - - - - 26 0
2023-2024 Холандија ПСВ Е 4 0 КХ - - ЛШ 2 0 СХ - - 6 0
Вкупно во кариерата 94 1 10 0 2 0 - - 106 1

Титули[уреди | уреди извор]

Бохум
2020-2021
ПСВ
2023-2024

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Armel Bella-Kotchap: Overview“. Premier League. Посетено на 8 August 2022.
  2. „Armel Bella-Kotchap“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. Посетено на 23 May 2021.
  3. 3,0 3,1 „Profiverträge für Talentwerk-Trio“ [Professional contracts for Talentwerk trio] (German). Bochum: VfL Bochum. 3 March 2019. Архивирано од изворникот 28 April 2019. Посетено на 28 April 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Tag 5 in Weiler: Neue Gesichter“ [Day 5 in Weiler: New faces] (German). Weiler-Simmerberg: VfL Bochum. 10 July 2018. Архивирано од изворникот 28 April 2019. Посетено на 28 April 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Tag 5 in Weiler: Neue Gesichter“ (German). VfL Bochum. 10 July 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-28. Посетено на 2022-12-08.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Erzgebirge Aue – VfL Bochum -:- (2. Bundesliga 2018/2019, 31. Round)“. worldfootball.net. HEIM:SPIEL. 28 April 2019. Посетено на 28 April 2019.
  7. „Bella-Kotchap becomes a Saint“. Southampton FC. 21 June 2022. Посетено на 21 June 2022.
  8. „Armel Bella-Kotchap: Southampton sign defender from Bundesliga club Bochum“. BBC Sport. 21 June 2022. Посетено на 21 June 2022.
  9. „Bella-Kotchap injury 'definitely a loss for us'. BBC Sport. 18 October 2022. Посетено на 18 October 2022.
  10. „Bella-Kotchap makes international bow“ (англиски). Посетено на 2022-09-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]