Секу Мара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Секу Мара
Sekou-mara-by-malost-2022.jpg
Лични податоци
Роден на 30 јули 2002 (2002-07-30) (20 г.)
Роден во Париз, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Саутхемптон Саутхемптон
Број 18
Младинска кариера
Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
600px Grigio e Arancione.png Булоњ-Биланкур
Бордо Бордо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2019-2020 Бордо Б Бордо Б 14 (5)
2020-2022 Бордо Бордо 34 (7)
2022- Саутхемптон Саутхемптон 21 (1)
Репрезентација
2017 Франција Франција 16 2 (1)
2018-2019 Франција Франција 17 4 (0)
2021- Франција Франција 20 10 (6)
2021- Франција Франција 21 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 јуни 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2014

Секу Мара (роден на 30 јули 2002 година, во Париз) — француски фудбалер, напаѓач на Саутхемптон и на француската репрезентација под 21 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Секу е роден во Франција, како постариот од двата сина на Одри Креспо-Мара и Алиу Мара.[1] Тој, исто така, има и помлад брат по име Ламин.[1] Неговата мајка, Одри Креспо-Мара, е позната во Франција каде работи како новинарка и телевизиски водител,[2] додека неговиот татко Алиу Мара е сенегалец и по професија претприемач.[3] Родителите му се развеле во 2007 година.

Во моментов неговата мајка е во брак со нејзиниот телевизиски колега Тјери Ардисон од 2014 година.[4]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Тој е централен напаѓач способен да напаѓа во длабочина.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци и Бордо[уреди | уреди извор]

Мара ја започнал својата фудбалска кариера во 2011 година, кога се приклучил на младинскиот сектор на Париз Сен Жермен каде останал три сезони пред да се пресели прво во Булоњ-Биланкур, а оттаму во Бордо во 2017 година.[6] На 17 август 2019 година, дебитирал за вториот тим на Бордо во националното првенство 2 (четвртото ниво на францускиот фудбал) постигнувајќи го погодокот за конечните 2-0 против Авирон Бајона.[7] На 30 јули 2020 година, го потпишал својот прв професионален договор со клубот со важност до 2023 година.[8]

Своето деби за првиот тим на Бордо го направил на 10 февруари 2021 година, во поразот со 2–0 од Тулуза во Купот на Франција.[9] Потоа, 17 дена подоцна дебитирал во француското првенство, во поразот на домашен терен од Мец (1-2), појавувајќи се во игра од клупата во 84-тата минута на местото на Реми Удан. Тој го постигнал својот прв професионален гол во победата од 1–0 над Рен во Лига 1 на 2 мај 2021 година. Со постигнувањето на овој гол, тој станал најмладиот играч кој постигнал првенствен гол за Бордо во последните 14 години.[10]

Саутхемптон[уреди | уреди извор]

На 25 јули 2022 година, Мара се преселил во Саутхемптон, потпишувајќи четиригодишен договор со клубот од јужниот брег на Англија.[11][12] Своето деби во Премиер лигата го направил на 13 август 2022, влегувајќи како замена на местото на Јан Беднарек во ремито 2-2 против Лидс Јунајтед. На 11 јануари 2023, Мара го постигнал својот прв гол за Светците во победата со 2-0 над Манчестер Сити во Лига купот.[13] На 8 април, против истиот противник Мара го постигнал својот прв гол во Премиер лигата, во поразот на домашен терен од 1-4.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Мара е младински репрезентативец на Франција. Досега тој има настапувано за репрезентациите под 16 и под 17 години, како и за репрезентациите под 20 и под 21 година за кои сè уште настапува.[14]

Статистика[уреди | уреди извор]

Статистика е ажурирана на 20 април 2022.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2019-2020 Франција Бордо Б НПФ2 11 5 - - - - - - 11 5
2020-2021 НПФ2 3 0 - - - - - - 3 0
2020-2021 Франција Бордо Л1 8 1 КФ 1 0 - - - - 9 1
2021-2022 Л1 26 6 КФ 1 0 - - - - 27 6
Вкупно Бордо 34 7 2 0 - - - - 36 7
2022-2023 Англија Саутхемптон ПЛ 21 1 ФАКуп+ЛК 3+5 1+0 - - - - 29 2
Вкупно во кариерата 69 13 8 1 - - - - 77 14

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Audrey Crespo-Mara: Her son Sékou, the football star, the clubs are snapping him up!“. 18 јуни 2022. Занемарен непознатиот параметар |acccess-date= (help)
 2. Tournoux, Gilles; Bernard, Olivier (7 August 2020). „Football : le rêve devient réalité pour le fils d'Audrey Crespo-Mara“ [Football: the dream comes true for the son of Audrey Crespo-Mara]. Le Parisien. Посетено на 10 February 2021.
 3. „A la découverte de Sékou Mara, ce franco-sénégalais de 18 ans qui a signé pro au FC des Girondins de Bordeaux“ [To the discovery of Sékou Mara, this 18-year old French-Senegalese who signed pro with FC Girondins de Bordeaux]. wiwSport.com (француски). August 2020. Посетено на 10 February 2021.
 4. Patrice Gascoin (14 September 2011). „Audrey Crespo-Mara : "Ardisson, mon amour" : La journaliste de LCI vit une passion avec l'animateur de Canal+“. Le Figaro (француски).
 5. „A la découverte de Sékou Mara, ce franco-sénégalais de 18 ans qui a signé pro au FC des Girondins de Bordeaux“ (француски). 15 август 2020.
 6. „Bordeaux : bientôt le Graal pour Sekou Mara ?“ (француски). 1 мај 2020.
 7. „Bordeaux II vs. Bayonne 2-0“. 17 август 2019.
 8. „Sékou Mara, nouveau professionnel à Bordeaux“ (француски). 30 јули 2020.
 9. „Bordeaux vs Toulouse (0-2) - Coupe de France 2/10/21 UTC“. OneFootball (англиски). Архивирано од изворникот на 2021-05-29. Посетено на 10 February 2021.
 10. Oludare, Shina (2 May 2021). „Sekou Mara makes history with Bordeaux strike against Rennes in Ligue 1“. Sporting News. Посетено на 2 May 2021.
 11. „Sékou Mara s'engage au Southampton FC“ (француски). Посетено на 2022-07-27.
 12. „Saints complete Mara signing“ (англиски). Посетено на 2022-07-27.
 13. McNulty, Phil (11 January 2023). „Southampton 2–0 Manchester City“. BBC Sport. Посетено на 12 January 2023.
 14. „Sékou Mara“. FFF (француски). Посетено на 10 February 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]