Пер Мертезакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пер Мертезакер
Per mertesacker.jpg
Лични податоци
Роден во Хановер, Германија
Висина 198 см
Позиција Одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 4
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Хановер 96 74 (7)
2006-2011 Вердер Бремен 147 (12)
2011- Арсенал 21 (0)
Репрезентација
2007- Германија 76 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Пер Мертезакер (германски: Per Mertesacker) (роден на 29 септември 1984 во Хановер, Западна Германија) е Германски фудбалер кој игра за Арсенал и за Германија.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Мертезакер своето прво деги го имал за младиот состав на Хановер, за подоцна да го има своето прво деби за првиот состав на Хановер. Мертецакер имаше несреќен старт бидејќи уште на самиот почеток го скрши својот и нос и си постигна авто-гол. Но кога се се стабилизира, тој можеше да се смета како еден од најдобрите млади одбрамбени играчи во Будеслига. Неговата игра беше необично „чиста“, затоа што доби само 2 жолти картони на 74 натпревари, со тоа што регуларно ги неутрализираше противниците. Високиот Мертецакер наскоро беше наречен Одбрабен Стуб (die Abwehrlatte) од Германските таблоиди. Во август 2006 тој направи трансфер кој беше вреден 5 милиони евра во Вердер, после добрата игра на Светското првенство во Германија, во кое Германија беше 3та.

Мертецакер го доби својот прв црвен картон во професионалната кариера на натпреварот против Штутгарт, во кој Вердер изгуби со 3-6.

На 21 јуни 2009, Мертецакер го продолжи својот договор со Вердер до 30 јуни 2012.

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2004, Јирген Клинсман го повика Мертезакер за натпреварот против Иран на 9 октомври 2004. На само 19 години Мертецакер стана еден од најмладите играчи кои што дебитирале за Германија. Со неговата мирна, но ефктивна игра, тој им парираше на Роберт Хут и Кристоф Мецелдер.

На Светското првенство во 2006 тој беше нападнат од Леонардо Куфре откако Германија победи со 4-2 на пенали. Тој доби мала повреда во колкот и удар од таа препирка. Откако Германија изгуби во полу-финалето од Италија Мертецакер изјави дека една од неговите нозе е повредена, но и дека не е од претходниот напад, туку се здобил со незе на претходните натпревари и со тоа го пропушти натпреварот за 3тото место

Статистика во кариерата[уреди | уреди извор]

Клубска статистика[уреди | уреди извор]

Клубски Перформанси
Клуб Сезона Бундеслига ДФБ Куп Европски натпреварувања Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Вердер Бремен 2008-09 8 1 0 0 3 1 11 2
2007-08 32 1 2 0 7 0 41 1
2006-07 25 2 0 0 10 2 35 4
Вкупно 65 4 2 0 18 2 85 6
Хановер 2005-06 30 5 3 0 - - 33 5
2004-05 31 2 4 1 - - 35 3
2003-04 13 0 1 0 - - 14 0
Вкупно 74 7 8 1 82 8
Вкупно во кариерата 139 11 9 1 12 2 160 14

Забелешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]