Кевин Гроскројц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Кевин Гроскројц
Лични податоци
Роден на 19 јули 1988.(1988-07-19)(35 г.)
Роден во Дортмунд, Германија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Штутгарт Штутгарт
Број 15
Младинска кариера
ФК Меркур 07 Дортмунд
Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Рот Вајс Ален Рот Вајс Ален
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2009 Рот Вајс Ален Рот Вајс Ален 95 (23)
2009-2015 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 176 (23)
2016 Галатасарај Галатасарај 0 (0)
2016- 2017 Штутгарт Штутгарт 26 (1)
2017 Дармштад 0 (0)
Репрезентација
2010- Германија Германија 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Кевин Гроскројц (роден на 17 март 1989) — германски фудбалер, играч од средниот ред на Штутгарт и на германската репрезентација.

Неговиот братучед Марсел Гроскројц, исто така е професионален фудбалер и во моментов настапува за екипата на Вуперталер.

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]