Роман Вајденфелер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Вајденфелер.

Роман Вајденфелер (германски: Roman Weidenfeller, 6 август 1980) — поранешен германски фудбалер кој бранел за германскиот клуб Борусија Дортмунд и репрезентацијата на Германија .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Германскиот голман почнал да брани во помладите категории, во екипата Ф.К. Кајзерслаутерн, додека во дресот на сениорите за првпат дебитирал во 1999 година. Веќе бил замена за првиот голман на клубот Георг Кох. Поради оваа причина, од Кајзерслаутерн заминал од 2002 година и како слободен играч потпишал договор за Борусија Дортмунд .[1] Во новиот клуб го заменил Јенс Леман кој потпишал за Арсенал во Лондон во 2003 година. Тој победил на 17 декември 2003 година во натпреварот против неговиот поранешен клуб. Потоа, со својот нов клуб, тој бил поразен со минимална предност. Во текот на 2005 година, тој направил кратка пауза поради повреда на менискусот на левото колено.[2] На почетокот на сезоната 2007/08 тој бил казнет со 10.000 евра и 3 натпревари одиграни, бидејќи имал расистички напад на напаѓачот на Шалке, Џералд Асамох.[3]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Вајденфелер бранел на неколку натпревари за германскиот помлад тим додека дебитирал за првпат на 19 ноември 2013 година во пријателски натпревар против Англија на Вембли . Тој ги бранел сите 90 минути, а на возраст од 33 години и 105 дена станал најстариот германски голман кој го имал своето деби за германската репрезентација. Тоа го срушило рекордот на Тони Турек (31 година и 308 дена). На 2 јуни 2014 година, германскиот тренер Јоаким Хант го повикал на финалната список на претстојните Светското првенство 2014 во Бразил.[4] Со германската репрезентација во 2014 година тој станал светски шампион со освојување на Светското првенство одржано во Бразил.[5][6]

Најголемите успеси[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BVB win Weidenfeller chase“. skysports.com. Посетено на 29 ноември 2018.
  2. „Keeper blow for BvB“. skysports.com. Посетено на 29 ноември 2018.
  3. „Dortmund keeper handed ban“. skysports.com. Посетено на 29 ноември 2018.
  4. „Löw streicht Schmelzer, Volland und Mustafi“. kicker.de. Посетено на 29 ноември 2018.
  5. „Germany win World Cup 2014 - now are they set to rule?“. bbc.com. Посетено на 29 ноември 2018.
  6. „Germany beat Argentina to win World Cup final with late Mario Götze goal“. theguardian.com. Посетено на 29 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]