Светско првенство во фудбал 2010 - група E

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во E групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Јапонија и Камерун.

На последната Ранг листа на ФИФА, Холандија се наоѓа на 3 место, Данска на 33 место, Јапонија на 46 место и Камерун на 20 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
Flag of Japan.svg Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Denmark.svg Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
Flag of Cameroon.svg Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0

Холандија v Данска[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
13:30
Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 – 0 Flag of Denmark.svg Данска Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Стефан Ланој (Франција)[3]
Агер 46' (аг.)
Којт 85'
Извештај
Team colours
Kit body nether08.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Холандија
Kit left arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit body den09a.png
Team colours
Kit right arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes red.png
Team colours
Данска

Јапонија v Камерун[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
16:00
Flag of Japan.svg Јапонија 1 – 0 Flag of Cameroon.svg Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 30.620
Судија: Олегарио Бенкверенка (Португалија)[3]
Хонда 39' Извештај
Kit left arm jap10h.png
Team colours
Kit body jap10h.png
Team colours
Kit right arm jap10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Јапонија
Kit left arm cam1012h.png
Team colours
Kit body cam1012h.png
Team colours
Kit right arm cam1012h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks redtop.png
Team colours
Камерун

Холандија v Јапонија[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
13:30
Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 - 0 Flag of Japan.svg Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Снејдер 53' Извештај
Team colours
Kit body nether08.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Холандија
Kit left arm jap10h.png
Team colours
Kit body jap10h.png
Team colours
Kit right arm jap10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Јапонија

Камерун v Данска[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
20:30
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of Denmark.svg Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Ето 10' Извештај Бентнер 33'
Ромедал 61'
Kit left arm cam1012h.png
Team colours
Kit body cam1012h.png
Team colours
Kit right arm cam1012h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks redtop.png
Team colours
Камерун
Kit left arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit body den09a.png
Team colours
Kit right arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes red.png
Team colours
Данска

Данска v Јапонија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
20:30
Данска  1 - 3  Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Томасон 81' Извештај Хонда 17'
Ендо 30'
Оказаки 87'
Kit left arm den10h.png
Team colours
Kit body den10h.png
Team colours
Kit right arm den10h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Данска
Kit left arm jap10h.png
Team colours
Kit body jap10h.png
Team colours
Kit right arm jap10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Јапонија

Камерун v Холандија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
20:30
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of the Netherlands.svg Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Ето 65' (п.) Извештај ван Перси 36'
Хунтелар 83'
Kit left arm cam1012h.png
Team colours
Kit body cam1012h.png
Team colours
Kit right arm cam1012h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks redtop.png
Team colours
Камерун
Team colours
Kit body nether08.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Холандија

Наводи[уреди | уреди извор]