Светско првенство во фудбал 2010 - група E

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во E групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Јапонија и Камерун.

На последната Ранг список на ФИФА, Холандија се наоѓа на 3 место, Данска на 33 место, Јапонија на 46 место и Камерун на 20 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
Flag of Japan.svg Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Denmark.svg Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
Flag of Cameroon.svg Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0

Холандија v Данска[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
13:30
Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 – 0 Flag of Denmark.svg Данска Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Стефан Ланој (Франција)[3]
Агер 46' (аг.)
Којт 85'
Извештај
Холандија
Данска

Јапонија v Камерун[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
16:00
Flag of Japan.svg Јапонија 1 – 0 Flag of Cameroon.svg Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 30.620
Судија: Олегарио Бенкверенка (Португалија)[3]
Хонда 39' Извештај
Јапонија
Камерун

Холандија v Јапонија[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
13:30
Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 - 0 Flag of Japan.svg Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Снејдер 53' Извештај
Холандија
Јапонија

Камерун v Данска[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
20:30
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of Denmark.svg Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Ето 10' Извештај Бентнер 33'
Ромедал 61'
Камерун
Данска

Данска v Јапонија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
20:30
Данска  1 - 3  Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Томасон 81' Извештај Хонда 17'
Ендо 30'
Оказаки 87'
Данска
Јапонија

Камерун v Холандија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
20:30
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of the Netherlands.svg Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Ето 65' (п.) Извештај ван Перси 36'
Хунтелар 83'
Камерун
Холандија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г Архивирано на 27 март 2019 г.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-11-03. Посетено на 2010-03-24.
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 5 June 2010.