Прејди на содржината

Весли Снејдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весли Снајдер
Wesley Sneijder
Лични податоци
Роден на 9 јуни 1984
Роден во Утрехт, Холандија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Галатасарај
Број 10
Младинска кариера
Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2007 Ајакс 126 (43)
2007–2009 Реал 52 (11)
2009–2013 Интер 76 (12)
2013-2017 Галатасарај 122 (35)
2017- Ница 0 (0)
Репрезентација
2000–2001 Холандија до 17 години 6 (2)
2001–2002 Холандија до 19 години 8 (1)
2003 Холандија до 21 година 1 (0)
2003– Холандија 131 (31)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 2 март 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 5 март 2014

Весли Бенjамин Снејдер (холандски: Wesley Benjamin Sneijder, холандски изговор: [ˈʋɛsli ˈsnɛidər]  ( слушни), познат и под други грешни имиња; роден на 9 јуни 1984 во Утрехт) — холандски фудбалер кој игра за францускиот прволигаш Ница во средниот ред и за репрезентација на Холандија.[1]

Игра на позицији играч за врска во средниот ред и важи за еден од најперспективните играчи на оваа позиција. Важи за играч со прецизен и јак удар, иако е мал по раст (170 -{cm}-, 67 -{kg}-).

Во Август 2007 година гигантот Реал Мадрид го купил за 27 милиони евра. Во првите три настапи за Реал Мадрид постигнал четири гола и стекнал стално место во првата постава. На 27ми август 2009 година го откупил Интер за 15 милиони евра. Во клубот го добил дресот со број 10.

Настапил за репрезентацијата на Холандија на Европското првенство 2004 и 2008 година и на Светското првенство 2006 година. Повторно е изабран како дел од холандската репрезентација за ФИФА Светско првенство во фудбал 2010 и ФИФА Светско првенство во фудбал 2014 година.

Со Ајакс го освоил првенството на Холандија во сезоната 2003/04 и купот во сезоните 2005/06, 2006/07. Со Реал го освоил првенството и суперкупот на Шпанија во сезоната 2007/08. Со Интер го освојува првенството и купот на Италија 2009/10, како и Лигата на шампионите истата сезона.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Интер[уреди | уреди извор]

Галатасарај[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Tournaments - Players & Coaches - Wesley SNEIJDER“. Архивирано од изворникот на 2014-07-09. Посетено на 2017-08-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]