Светско првенство во фудбал 2010 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Ф групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се актуелниот светски шампион Италија, Парагвај, Нов Зеланд и Словачка.

На последната Ранг листа на ФИФА, Италија се наоѓа на 4 место, Парагвај на 29 место, Нов Зеланд на 80 место и Словачка на 31 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Paraguay.svg Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
Flag of Italy.svg Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2

Италија v Парагвај[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
20:30
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Бенито Аркундија (Мексико)[3]
Де Роси гол 63' Извештај Алкараз гол 39'
Kit left arm Ita08h.png
Team colours
Kit body Ita08h.png
Team colours
Kit right arm Ita08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Италија
Kit left arm Par2010.png
Team colours
Kit body Par2010.png
Team colours
Kit right arm Par2010.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Парагвај

Нов Зеланд v Словачка[уреди | уреди извор]

15 јуни 2010
13:30
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 1 - 1 Flag of Slovakia.svg Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Рид 90+3' Извештај Витек 50'
Kit left arm blackborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm blackborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Нов Зеланд

Словачка v Парагвај[уреди | уреди извор]

20 јуни 2010
13:30
Flag of Slovakia.svg Словачка 0 - 2 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Извештај Вера 27'
Риверос 86'
Kit left arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit body par08a.png
Team colours
Kit right arm adidasstripesonwhite.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes blue.png
Team colours
Парагвај

Италија v Нов Зеланд[уреди | уреди извор]

20 јуни 2010
16:00
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
Јакинта 29' (п.) Извештај Смелц 7'
Kit left arm Ita08h.png
Team colours
Kit body Ita08h.png
Team colours
Kit right arm Ita08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Италија
Kit left arm blackborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm blackborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Нов Зеланд

Словачка v Италија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
16:00
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 - 2 Flag of Italy.svg Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Витек 25', 73'
Копунек 89'
Извештај Ди Натале 81'
Кваљарела 90+2'
Kit left arm Ita08h.png
Team colours
Kit body Ita08h.png
Team colours
Kit right arm Ita08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Италија

Парагвај v Нов Зеланд[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
16:00
Flag of Paraguay.svg Парагвај 0 - 0 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај
Kit left arm Par2010.png
Team colours
Kit body Par2010.png
Team colours
Kit right arm Par2010.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Парагвај
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Нов Зеланд

Наводи[уреди | уреди извор]