Светско првенство во фудбал 2010 - група Ф

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во Ф групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се актуелниот светски шампион Италија, Парагвај, Нов Зеланд и Словачка.

На последната Ранг список на ФИФА, Италија се наоѓа на 4 место, Парагвај на 29 место, Нов Зеланд на 80 место и Словачка на 31 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Paraguay.svg Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
Flag of Italy.svg Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2

Италија v Парагвај[уреди | уреди извор]

14 јуни 2010
20:30
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Бенито Аркундија (Мексико)[3]
Де Роси гол 63' Извештај Алкараз гол 39'
Италија
Парагвај

Нов Зеланд v Словачка[уреди | уреди извор]

15 јуни 2010
13:30
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 1 - 1 Flag of Slovakia.svg Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Рид 90+3' Извештај Витек 50'
Нов Зеланд
Словачка

Словачка v Парагвај[уреди | уреди извор]

20 јуни 2010
13:30
Flag of Slovakia.svg Словачка 0 - 2 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Извештај Вера 27'
Риверос 86'
Словачка
Парагвај

Италија v Нов Зеланд[уреди | уреди извор]

20 јуни 2010
16:00
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
Јакинта 29' (п.) Извештај Смелц 7'
Италија
Нов Зеланд

Словачка v Италија[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
16:00
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 - 2 Flag of Italy.svg Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Витек 25', 73'
Копунек 89'
Извештај Ди Натале 81'
Кваљарела 90+2'
Словачка
Италија

Парагвај v Нов Зеланд[уреди | уреди извор]

24 јуни 2010
16:00
Flag of Paraguay.svg Парагвај 0 - 0 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај
Парагвај
Нов Зеланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г Архивирано на 27 март 2019 г.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-11-03. Посетено на 2010-03-24.
  3. „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 5 June 2010.