Светско првенство во фудбал 2010 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во А групата на Светското првенство во фудбал се одржуваат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се домакинот Јужна Африка, Мексико, Уругвај и Франција.

На последната Ранг листа на ФИФА, Франција се наоѓа на 7 место, Мексико на 15 место, Уругвај на 19 место и Јужна Африка на 81 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Uruguay.svg Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
Flag of Mexico.svg Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
Flag of France.svg Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1

Јужна Африка v Мексико[уреди | уреди извор]

11 јуни 2010
16:00
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 1 - 1 Flag of Mexico.svg Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)[3]
Чабалала 55' Извештај Маркез 79'

Уругвај v Франција[уреди | уреди извор]

11 јуни 2010
20:30
Flag of Uruguay.svg Уругвај 0 - 0 Flag of France.svg Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Јуичи Нишимура (Јапонија Јапонија)[3]
Извештај

Јужна Африка v Уругвај[уреди | уреди извор]

16 јуни 2010
20:30
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 0 - 3 Flag of Uruguay.svg Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај Форлан 24', 80' (п.)
А. Переира 90+5'
Kit left arm rsa10h.png
Team colours
Kit body rsa10h.png
Team colours
Kit right arm rsa10h.png
Team colours
Team colours
Kit socks color 3 stripes yellow.png
Team colours
Јужна Африка
Team colours
Kit body vneckblack.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Уругвај


Франција v Мексико[уреди | уреди извор]

17 јуни 2010
20:30
Flag of France.svg Франција 0 - 2 Flag of Mexico.svg Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Ернандез 64'
Бланко 79' (п.)
Kit left arm fra10h.png
Team colours
Kit body fra10h.png
Team colours
Kit right arm fra10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Франција
Kit left arm mex10h.png
Team colours
Kit body mex10h.png
Team colours
Kit right arm mex10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Мексико

Мексико v Уругвај[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
16:00
Flag of Mexico.svg Мексико 0 - 1 Flag of Uruguay.svg Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Извештај Суарез 43'
Kit left arm mex10h.png
Team colours
Kit body mex10h.png
Team colours
Kit right arm mex10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Мексико
Team colours
Kit body vneckblack.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Уругвај


Франција v Јужна Африка[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
16:00
Flag of France.svg Франција 1 - 2 Flag of South Africa.svg Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Малуда 70' Извештај Кумало 20'
Мфела 37'
Kit left arm fra10h.png
Team colours
Kit body fra10h.png
Team colours
Kit right arm fra10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Франција
Kit left arm rsa10h.png
Team colours
Kit body rsa10h.png
Team colours
Kit right arm rsa10h.png
Team colours
Team colours
Kit socks color 3 stripes yellow.png
Team colours
Јужна Африка


Наводи[уреди | уреди извор]