Светско првенство во фудбал 2010 - група Х

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Х групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се Шпанија, Швајцарија, Хондурас и Чиле.

На последната Ранг листа на ФИФА, Шпанија се наоѓа на 1 место, Швајцарија на 15 место, Хондурас на 35 место и Чиле на 14 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Spain.svg Шпанија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Chile.svg Чиле 3 2 0 1 3 2 +1 6
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 3 1 1 1 1 1 0 4
Flag of Honduras.svg Хондурас 3 0 1 2 0 3 -2 1

Хондурас v Чиле[уреди | уреди извор]

16 јуни 2010
13:30
Flag of Honduras.svg Хондурас 0 - 1 Flag of Chile.svg Чиле Стадион Мбомбела, Нелспруит
Извештај Босежур 34'
Team colours
Kit body hon10h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Хондурас
Team colours
Kit body chi06h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Хондурас


Шпанија v Швајцарија[уреди | уреди извор]

16 јуни 2010
16:00
Flag of Spain.svg Шпанија 0 - 1 Flag of Switzerland.svg  Швајцарија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај Фернандес 52'
Kit left arm spain2010.png
Team colours
Kit body Spain2010.png
Team colours
Kit right arm spain2010.png
Team colours
Kit shorts esp 08.png
Team colours
Team colours
Шпанија
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Швајцарија


Чиле v Швајцарија[уреди | уреди извор]

21 јуни 2010
16:00
Flag of Chile.svg Чиле 1 - 0 Flag of Switzerland.svg  Швајцарија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Гонзалез 75' Извештај
Team colours
Kit body chi06a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Чиле
Team colours
Kit body vneckwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Швајцарија


Шпанија v Хондурас[уреди | уреди извор]

21 јуни 2010
20:30
Flag of Spain.svg Шпанија 2 - 0 Flag of Honduras.svg Хондурас Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Виља 17', 53' Извештај
Kit left arm spain2010.png
Team colours
Kit body Spain2010.png
Team colours
Kit right arm spain2010.png
Team colours
Kit shorts esp 08.png
Team colours
Team colours
Шпанија

Чиле v Шпанија[уреди | уреди извор]

25 јуни 2010
20:30
Flag of Chile.svg Чиле 1 - 2 Flag of Spain.svg Шпанија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Милар 47' Извештај Виља 24'
Инјеста 37'
Team colours
Kit body chi06h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Чиле


Швајцарија v Хондурас[уреди | уреди извор]

25 јуни 2010
20:30
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 0 - 0 Flag of Honduras.svg Хондурас Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Извештај
Team colours
Kit body vneckwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Швајцарија


Наводи[уреди | уреди извор]