Марко Пантелиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Марко Пантелиќ

Марко Пантелиќ (роден на 15 септември 1978 година) е пензиониран српски фудбалер кој играше како напаѓач. Тој ја претставуваше Србија на Светското првенство во фудбал во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почеток[уреди | уреди извор]

Додека Пантелиќ доаѓаше низ младинскиот систем на Црвена звезда во Белград, неговиот татко се вработил во Солун и го однел семејството во Грција. Пантелиќ имал уште само 16 години кога потпишал професионален договор со Ираклис Солун.[1] На 18 години, тој ја прифати понудата во Франција да игра за Пари Сен Жермен и набрзо се нашол себеси како тренира и игра заедно со ѕвезди како Раи, Марко Симоне и Леонардо. Поради недоволна минутажа во дресот на ПСЖ во, тој се пресели во Лозана за една сезона, постигнувајќи 8 гола на 21 натпревар во швајцарската лига.

Следна станица беше неуспешна приказна во Шпанија кај Селта Виго. За тоа време, тој беше испратен на позајмица во Штурм Грац во Австрија.

Обилиќ, Смедерево и Црвена звезда[уреди | уреди извор]

Во летото 2002 година, по двегодишно отсуство од професионалниот фудбал, Пантелиќ се вратил дома во Србија и потпишал со Обилиќ. На едвај 24-годишна возраст, тој во суштина почнуваше одново, бидејќи многумина побрзаа да го отпишат како уште една перспектива чија кариера беше исфрлена од шините со прерано заминувањето во странство. Во јануари 2003 година се преселил во Сартид Смедерево.

Откако се насели, тој брзо се наметна како лидер на тимот, предводејќи ги до титулата во Купот на Србија и Црна Гора во 2003 година. Блескавите настапи во Смедерево не останаа незабележани од Црвена звезда, а во јануари 2004 година, Пантелиќ стана нивното најголемо засилување во средината на сезоната.

Херта БСЦ[уреди | уреди извор]

Пантелиќ со Херта

Откако обезбеди позајмица во Херта за 250.000 евра на 31 август 2005 година, последниот ден од преодниот рок, тој продолжи да постигнува 11 гола на 28 лигашки натпревари во текот на сезоната 2005-2006. Во април 2006 година, тој трајно се пресели во Херта за дополнителни 1,5 евра милионски хонорар и набрзо се етаблираше како еден од најстрашните напаѓачи во тимот на Херта.

Веднаш по потпишувањето трајно, тој одговори со уште подобра сезона со 14 гола од 32 натпревари во сезоната 2006-07. Сезоната 2007-08 донесе постабилна игра со 13 гола од 28 лигашки натпревари. Следната сезона, Пантелиќ често беше клупата во корист на Андриј Воронин додека Херта се бори за титулата во Бундеслигата. Херта потфрли и заврши на 4то место.

На 17 март 2009 година, Пантелиќ негираше дека разговарал со други клубови и заедно со неговото одбивање да потпише нов договор со клубот,[2] тој стана слободен агент во текот на летото 2009 година [3]

Ајакс[уреди | уреди извор]

На 1 септември 2009 година, по завршувањето на неколку медицински тестови, Пантелиќ потпишал едногодишен договор со холандскиот Ајакс и го добил дресот со број 9.[4] Во текот на сезоната, Пантелиќ постигна 16 гола и даде 9 асистенции на 25 првенствени натпревари. По сезоната, Пантелиќ изразил желба да потпише нов договор со Ајакс, по можност повеќегодишен договор, но Ајакс претпочитал едногодишен договор. Пантелиќ не ја прифати понудата на Ајакс за едногодишен договор со опција за друга, бидејќи сакаше сигурна иднина за своето семејство.[5] Ајакс го потпиша Мунир Ел Хамдауи како негов наследник.

Олимпијакос[уреди | уреди извор]

На 21 август 2010 година, Пантелиќ му се приклучил на Олимпијакос на слободен трансфер. Тој потпиша двегодишен договор вреден 1,6 милиони евра годишно.[6] Својот прв гол го постигна против Пансераикос. На 11 декември 2011 година, Пантелиќ успеа да постигне четири гола и да обезбеди победа против Керкира.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Иако дебитираше за државната репрезентација во 2003 година, Пантелиќ почна да добива почести повици дури во 2006 година кога имаше речиси 28 години. Тој ја претставуваше Србија на Светското првенство во ФИФА 2010 година и го постигна својот прв гол на Светското првенство против Австралија во поразот од 2-1. Пантелиќ исто така постигна три гола во квалификациите за УЕФА Евро 2012. Тој не се појавил за својата земја од неуспешните квалификации на УЕФА Евро 2012.

Надвор од фудбалот[уреди | уреди извор]

Пантелиќ е надалеку познат во својата земја по неговото алтер его „Пантела“, кое беше создадено кога анонимен уредник на Курир, наводно, почнал да пишува колумни под прекарот „Пантела“ за да ја одрази вистинската духовитост и харизма на Пантелиќ.[7] Феноменот стана толку популарен што анонимните фанови создадоа профили на Твитер и Фејсбук за да ја имитираат хумористичната личност на Пантелиќ.[8] Самиот Пантелиќ потврди дека не е сопственик на ниту еден профил, но за Курир призна дека неговото алтер его му е смешно и тврди дека дури би сакал да ги запознае луѓето кои стојат зад неговите профили на друштвените мрежи.

Во март 2020 година, Пантелиќ беше позитивен на КОВИД-19.[9]

Признанија[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Лозана

 • Швајцарски куп : 1998–99

Сартид Смедерево

 • Куп на Србија и Црна Гора : 2002–03

Црвена звезда Белград

 • Прва лига на Србија и Црна Гора : 2003–04
 • Куп на Србија и Црна Гора: 2003–04

Херта БСЦ

 • Куп на УЕФА Интертото : 2006 година

Ајакс

 • Куп на КНВБ : 2009–10

Олимпијакос

 • Супер лига Грција : 2010–11, 2011–12, 2012–13
 • Куп на Грција : 2011–12, 2012–13

Индивидуални признанија[уреди | уреди извор]

 • Најдобар спортист на СД Црвена Звезда : 2004 година
 • Прва лига на Србија и Црна Гора Најдобар стрелец: 2004–05
 • Најдобар стрелец во Купот на Грција : 2011–12 (6 гола)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Poslednji kultni heroj: VICE u gostima kod Marka Pantelića
 2. „Pantelic yet to discuss future“. skysports.com. 17 March 2009. Посетено на 13 April 2009.
 3. „Abschied von zwei alternden Stars“ (германски). Welt Hertha Linke. 28 May 2009. Посетено на 28 May 2009.
 4. „Ajax contracteert Pantelic“ (холандски). ajax.nl. 1 September 2009. Архивирано од изворникот на 4 September 2009. Посетено на 1 September 2009.
 5. „Pantelic moet 'goodbye' zeggen tegen Ajax“ (холандски). voetbalprimeur.nl. 3 June 2010. Архивирано од изворникот на 2010-06-06. Посетено на 4 July 2010.
 6. „Olympiakos snap up Pantelic“. sportingreece.com. 20 August 2010. Архивирано од изворникот на 3 October 2011. Посетено на 30 March 2011.
 7. „Pantelić: Hoću da upoznam Pantelu!“ (српски). Kurir. 4 July 2012. Посетено на 17 March 2013.
 8. „FENOMEN GODINE: Brat Pantela“ (српски). Mozzart Sport. 1 January 2012. Посетено на 17 March 2013.
 9. „Marko Pantelić zaražen koronavirusom“. b92.net. Посетено на 16 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]