Василис Торосидис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грција Василис Торосидис
Torosidis.jpg
Лични податоци
Полно име Василис Торосидис
Роден на 10 јуни 1985 (1985-06-10) (воз. 32 г.)
Роден во Ксанти, Грција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома Рома
Број 35
Младинска кариера
Ксанти
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 Ксанти 76 (3)
2007–2013 Олимпијакос Олимпијакос 122 (11)
2013– Рома Рома 15 (1)
Репрезентација
2007– Грција Грција 48 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јуни 2012

Василис Торосидис (грчки: Βασίλης Τοροσίδης) (роден на 10 јуни 1985 во Ксанти) е грчки фудбалер, десен бек на Рома во Серија А и на грчката репрезентација.