Арне Фридрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арне Фридрих

Арне Фридрих ( гер. Arne Friedrich, Бад Оајнхаузен 29 мај 1979 ) — поранешен професионален германски фудбалер и сегашен тренер на германската репрезентација до 17 години.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

До јуни 2007 година Фридрих играл 49 пати за репрезентацијата на Германија . Тој играл за репрезентацијата на 21 август 2002 година против Бугарија во Софија (2: 2).

Учествувал на Светското првенство 2006, кога германската репрезентација го освоила третото место. Тој исто така беше во тимот на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, повторно освои 3 место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Verletzungsprobleme: Arne Friedrich beendet seine Karriere“ [Injury problems: Arne Friedrich ends his career] (германски). Spiegel Online. 23 June 2013. Посетено на 23 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]