ФК Вадуц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лихтенштајн Вадуц
FC Vaduz.png
Основан 1932
Стадион Стадион Рајнпарк
Вадуц, Лихтенштајн
(Капацитет: 7,838)
Сопственик Швајцарија Албин Јохан
Тренер Швајцарија Џорџо Контини
Лига Швајцарска Супер лига
2013–14 Швајцарска Челенџ лига, 1-ви (промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Вадуц е фудбалски клуб од Лихтенштајн со седиште во градот Вадуц. Моментално се натпреварува во Швајцарската Супер лига, првата лига по ранг во Швајцарија.

Клубот е основан во 1932 година. Еден од најголемите успеси му е изборувањето на промоција во Швајцарската Супер лига во сезоната 2008-09, но веднаш испаднале од таму завршувајќи како последнопласирани. Во летото 2014 годинa Вадуц пак се вратил во највисоката дивизија во Швајцарија. Тие се убедливо најуспешниот клуб од Лихтенштајн со освоени 42 Купа на Лихтенштајн а еднаш биле и Прваци на Лихтенштајн.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]