Миралем Сулејмани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сулејмани како играч на Херенфен .

Миралем Сулејмани (5 декември 1988) е српски професионален фудбалер кој игра како крилен напаѓач за БСЦ Јанг Бојс и за репрезентацијата на Србија.

Кога потпишал за Ајакс во 2008 година, стана најскапиот фудбалер што некогаш бил купен од холандски клуб.[1] Во текот на седум сезони тој имал вкупно 137 натпревари и 44 гола во Ередивизија. Во 2013 година се преселил во Бенфика каде ретко играл, но за две години освоил пет големи титули. Потоа се преселил во Јанг Бојс, каде повторно станал редовен првотимец.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Партизан[уреди | уреди извор]

Неговиот прв клуб бил локалниот ФК БСК Батајница, пред да се пресели во ФК Партизан на 11-годишна возраст за да ја комплетира својата формација.

Сулејмани го направил својот прв настап за сениорите во сезоната 2005-06, на 17-годишна возраст, и брзо привлекол интерес од холандските клубови АЗ Алкмар, ФК Гронинген и СЦ Херенфен; дополнително, тој, исто така, поминал време во фармскиот тим ФК Телеоптик.

Херенфен[уреди | уреди извор]

На 6 декември 2006 година, Сулејмани потпишал за Херенфен, а трансферот стапил во сила во јануари следната година. Овој потег бил контроверзен, со неколку расправии меѓу холандската страна и неговиот агент. На крајот, Партизан, по состанокот со Фудбалскиот сојуз на Србија, го суспендирал играчот до 11 мај 2007 година, оставајќи го надвор од теренот до крајот на сезоната; Херенфен потоа поднел жалба до ФИФА и, иако првичната пресуда тврдела дека не треба да биде суспендиран, бил направен втор преглед на случајот и тој повторно бил казнет.[2]

Сулејмани го направил своето официјално деби со тимот на Фриланд во кампањата 2007–08, против Вилем II на 17 август 2007 година (реми 0–0). Тој го постигнал својот прв гол во Ередивизија следниот натпревар, но неговиот тим загубил со 1–4 од АФЦ Ајакс; профитирајќи од заминувањето на Афонсо Алвеш во Мидлсброу во јануари 2008 година, тој ја завршил сезоната со 15 гола за да се рангира на заедничко петто место на топ листите, помагајќи му на својот тим до петтата позиција и последователните квалификации за Купот на УЕФА. .

Ајакс[уреди | уреди извор]

По неколку недели шпекулации, АФЦ Ајакс објавил дека постигнал договор за трансферот на Сулејмани. Амстердамскиот клуб плати 16,25 евра милиони за Херенфен, соборувајќи го холандскиот трансфер-рекорд кој датира од 2005 година кога Клас-Јан Хунтелар исто така преминал од Херенфен во Ајакс. Фудбалерот потпишал петгодишен договор, на кој пишувало „Јас сум фудбалер и сакам да мислам само на фудбалот“.[3]

Сулејмани постигнал десет официјални гола во неговата прва година со Ајакс, вклучително и два во седум натпревари во Купот на УЕФА во кампањата додека клубот стигнал до осминафиналето. На 18 февруари 2010 година, за истото натпреварување, тој постигнал гол по прекрасна индивидуална игра во поразот на домашен терен од Јувентус со 1–2, исто така последниот вкупен резултат од 32. коло.[4]

Сулејмани изведува слободен удар со Ајакс .

На 11 август 2010 година, Вест Хем Јунајтед потврдил дека се договориле со Ајакс и Сулејмани да го земат на едногодишна позајмица под услов да се одобри работна дозвола,[5] што било одбиено следниот ден.[6] Тој продолжил да се прикажува солидно во следните две сезони, постигнувајќи 19 гола во 54 настапи заедно на патот освојувањето на титулата две години по ред.

На 4 март 2012 година, на натпревар против Рода ЈЦ, Сулејмани бил тешко повреден по 30 минути. Два дена подоцна лекарскиот тим на Ајакс утврдил дека тој ќе мора да оди на операција на менискусот, со што ќе го пропушти остатокот од сезоната .[7] Во февруари следната година, беше објавено дека тој треба да се приклучи на СЛ Бенфика како слободен агент;[8][9][10] откако ова било потврдено, тренерот Франк де Бур го деградирал во резервите, каде што останал до крајот на неговиот мандат.[11]

Бенфика[уреди | уреди извор]

Неколку дена откако се појавијале првичните извештаи за договорот со Бенфика, конечно било потврдено дека Сулејмани, заедно со сонародникот Филип Ѓуричиќ, ги поминале медицинските тестови и се согласиле на петгодишен договор, кој ќе стапи на сила од јули 2013 година.[12][13] Легендарниот Предраг Мијатовиќ ги пофали способностите на својот сонародник.[14]

Сулејмани го направил своето деби во Примеира Лига на 25 август, доаѓајќи на средината од второто полувреме од победата на домашен терен со 2-1 против Гил Висенте ФК. Тој го постигнал својот прв официјален гол за својот нов клуб на 15 декември, постигнувајќи го победникот од 3–2 во СЦ Олханенсе и повторно настапувајќи како замена.

На 30 декември 2014 година, седум месеци подоцна по неговата повреда во финалето на Лига Европа, Сулејмани се вратил, како замена, против Национал во третото коло од лига купот.

Јанг Бојс[уреди | уреди извор]

На 9 јуни 2015 година, Бенфика објавила дека Сулејмани му се приклучил на швајцарскиот клуб Јанг Бојс.[15]

Тој бил дел од тимот на Јанг Бојс кој ја освои швајцарската Супер лига 2017-18, нивната прва лига титула по 32 години.[16]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Сулејмани бил именуван во 18-члениот тим на Звонко Живковиќ за Европското првенство за фудбалери до 19 години на УЕФА 2007 година. На 7 септември 2008 година тој реализирал два пенали за играчите до 21 година во нивното демолирање 8-0 на Унгарија во квалификацискиот натпревар за Европското првенство 2009 година.[17]

Сулејмани дебитирал за сениорскиот тим на 6 февруари 2008 година, на пријателскиот натпревар со Македонија во Скопје. Тој го постигна својот прв репрезентативен гол на 12 септември 2012 година, против Велс за квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2014 година ( победа 6–1).[18]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Сулејмани, Миљаим е етнички Горанец чие семејство се преселило од Гора во јужно Косово во населбата Батајница во Белград во 1948 година. Неговиот татко Миљаим исто така играл фудбал, за ОФК Белград и ГСП Полет. Мајката на Миралем, Силвија е Србинка, родена во Загреб, Хрватска.[19]

Сулејмани е близок пријател со Данко Лазовиќ, колега професионален фудбалер кој исто така помина голем дел од својата кариера во холандската врвна лига; Сулејмани особено играше за АФЦ Ајакс, додека Лазовиќ играше за нивните ривали Феенорд и ПСВ Ајндховен.[20] Во 2010 година ја запознал својата девојка Весна Мушовиќ.[21] Тој стана татко на син во октомври 2011 година.[22]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Ајакс

Бенфика

Јанг Бојс

Индивидуално

 • Млад играч во Холандија : 2008 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Miljoenenflop Sulejmani gratis naar Benfica“ [Million flop Sulejmani for free to Benfica] (холандски). Het Nieuwsblad. 11 June 2013. Посетено на 15 June 2013.
 2. „De Sulejmani Code“ [The Sulejmani code] (холандски). Voetbal Zone. 2 September 2012. Посетено на 15 June 2013.
 3. „Miralem Suljemani krijgt rugnummer Luque“ [Miralem Suljemani gets Luque number] (холандски). Voetbal Plus. 9 July 2008. Архивирано од изворникот на 2013-12-15. Посетено на 15 June 2013.
 4. „Ajax verliest met 2–1 van Juventus“ [Ajax loses 2–1 against Juventus] (холандски). Ajax's official website. 18 February 2010. Архивирано од изворникот на 15 June 2013. Посетено на 15 June 2013.
 5. „Club update on Sulejmani“. West Ham United. 11 August 2010. Архивирано од изворникот на 16 August 2010. Посетено на 11 August 2010.
 6. „Hammers scrap Sulejmani loan after work permit failure“. BBC Sport. 13 August 2010. Посетено на 13 August 2010.
 7. „Ajax's Sulejmani may miss the remainder of the season“. Goal.com. 6 March 2012. Посетено на 14 June 2013.
 8. „Sulejmani: Benfica contrata médio criativo do Ajax“ [Sulejmani: Benfica signs Ajax creative midfielder] (португалски). Mais Futebol. 14 February 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-15. Посетено на 14 February 2013.
 9. „Miralem Suljmani. Um jogador de extremos“ [Miralem Sulejmani. An extreme player] (португалски). IOnline. 15 February 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-25. Посетено на 15 February 2013.
 10. „Ex-West Ham and Newcastle target on verge of Benfica switch“. Talk Sport. 14 February 2013. Посетено на 15 February 2013.
 11. Sulejmani marca pelas reservas (Sulejmani scores for reserves); Record, 20 February 2013 (Portuguese)
 12. Benfica: Sulejmani e Djuricic assinam por cinco anos (Benfica: Sulejmani and Djuricic sign for five years) Архивирано на 27 јануари 2016 г.; Diário Digital, 23 February 2013 (Portuguese)
 13. „Official: Benfica complete Sulejmani signing“. Goal.com. 11 June 2013. Посетено на 14 June 2013.
 14. "É um regalo ver Sulejmani a jogar" – Mijatovic“ ["It's a treat to watch Sulejmani play" – Mijatovic] (португалски). A Bola. 23 May 2013. Архивирано од изворникот на 2013-06-07. Посетено на 23 May 2013.
 15. „Sulejmani transferred to Young Boys“. S.L. Benfica. 9 June 2015. Архивирано од изворникот на 29 July 2015. Посетено на 29 June 2015.
 16. Reuters
 17. „Kačar stars in Serbian rout“. UEFA.com. 7 September 2008. Архивирано од изворникот на 19 May 2008. Посетено на 8 September 2008.
 18. „Serbia 6–1 Wales“. BBC Sport. 12 September 2012. Посетено на 14 June 2013.
 19. Blic (6 November 2009). „UEFA razočarala moju rodbinu iz Zagreba“ (српски). Посетено на 19 August 2019.
 20. „Ličnost Danas: Miralem Sulejmani“. 2009.
 21. „Sulejmani: Krivo mi je što sam otišao“.
 22. „Sulejmani dobio sina“. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. Посетено на 5 July 2014.
 23. Cunha, Pedro Jorge (17 May 2015). „Benfica bicampeão: 28 com as faixas e dois à espera“ [Benfica back-to-back champion: 28 with the sashes and two await] (португалски). Maisfutebol. Посетено на 19 May 2015.
 24. „Spot-on Sevilla leave Benfica dreams in tatters“. UEFA.com. 14 May 2014. Посетено на 15 May 2014.
 25. „Young Boys wins Swiss league title in 54th week of season“. The Washington Post (англиски). Associated Press. ISSN 0190-8286. Посетено на 18 October 2020.
 26. „Schweizerischer Fussballverband - Statistik und Resultate“. football.ch (германски). Посетено на 18 October 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]