ФК Телеоптик

Од Википедија — слободната енциклопедија

ФК Телеоптик е професионален фудбалски клуб со седиште во Земун, Белград, Србија. Тие се натпреваруваат во српската лига Белград, третото ниво на системот на националниот лига.

Историја[уреди | уреди извор]

Основан од истоимената производствена компанија во 1952 година, клубот играл исклучиво во локалните лиги на Белград во рамките на системот на југословенската фудбалска лига, но без забележителни достигнувања. Во раните 1990-ти, кога земјата почна да се распаѓа, тие се согласиле на партнерско партнерство со Партизан. Еден од најзначајните аспекти на оваа соработка била изградбата на СЦ Партизан-Телеоптик, кое било официјално отворено во мај 1998 година.[1]

Во сезоната 1998-1999 година, скратената со бомбардирањето на НАТО, клубот заврши на второто место во Српската лига Белград, добивајќи промоција во Втората лига на СР Југославија. Откако лесно го обезбедиле статусот во лигата во нивниот дебитантски настап, тие направиле уште подобар резултат во сезоната 2000-01, завршувајќи на петтото место.[2] Сепак, клубот не успеал да избегне испаѓање во 2002 година, кога натпреварувањето го променил својот формат.[3]

По седум последователни сезони во српската лига Белград, клубот конечно успеал да заработи промоција во српската прва лига во 2009 година, победувајќи го вицешампионот од српската лига Исток Тимок на пенали во плејофот.[4] Тие ги поминале следните пет сезони во вториот степен на српскиот фудбал, пред да испаднат во сезоната 2013–14.[5] Откако ја освоил српската лига Белград во 2017 година, клубот бил промовиран назад во српската прва лига,[6] но повторно доживеал испаѓање во сезоната 2018-19.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Српска лига Белград (Ниво 3)

  • 2016–17, 2020–21
Белешки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DESET GODINA SPORTSKOG CENTRA PARTIZAN – TELEOPTIK“ (српски). partizan.rs. 28 May 2008. Посетено на 15 May 2015.[мртва врска]
  2. „RAT, RASPAD SFR JUGOSLAVIJE, SANKCIJE“ (српски). fsgzrenjanin.com. Посетено на 15 May 2015.
  3. „SISTEM TAKMIČENJA 2000.-2006“ (српски). fsgzrenjanin.com. Посетено на 15 May 2015.
  4. „Muka, pa kreč, pa drama, pa slavlje!“ (српски). partizan.rs. 11 June 2009. Посетено на 15 May 2015.[мртва врска]
  5. „Borac uz Mladost, Metalac na Rad“ (српски). b92.net. 28 May 2014. Посетено на 28 February 2017.
  6. „KRAGUJEVAC SLAVI! Radnički se vratio u Prvu ligu Srbije (VIDEO)“ (српски). ikragujevac.com. 5 June 2017. Посетено на 20 June 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]