Финале на Лига Европа 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

УЕФА Европа Лига Финалето во 2014 беше финалниот натпревар на 2013-14 УЕФА Европа Лигата, 43 сезона на второто по квалитет европско клупско фудбалски натпреварување организиран од страна на УЕФА, и петтата сезона, откако ова фудбалско натпреварување беше преименувано од УЕФА Купот во УЕФА Европа Лигата. Натпреварот се одиграл на Juventus Стадионот во Торино, Италија на 14 Мај 2014 година,[1] помеѓу шпанскиот фудбалски клуб ФК Севиља и португалскиот фудбалски клуб  Бенфика. Севиља победи на натпреварот со краен резултат 4-2 по изведување на пенали, по нерешениот резултат 0-0 во истекувањето на регуларното време и продолженијата.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2013/14 UEFA Europa League access list“. UEFA.com. Архивирано од изворникот на 7 April 2014.
  2. „Sevilla take the penalty prize as Guttmann's 'curse' does for Benfica“. Guardian. 14 May 2014. Посетено на 15 May 2014.
  3. „Sevilla 0-0 Benfica (AET, 4-2 on pens)“. BBC Sport. 14 May 2014. Посетено на 15 May 2014.