Филип Ѓуричиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓуричиќ со Андерлехт во 2016 година

Филип Ѓуричиќ (роден на 30 јануари 1992 година) е професионален српски фудбалер кој игра на позицијата како офанзивен играч за врска. Моментално игрс во италијанскиот клуб Сасуоло, но и за репрезентацијата на Србија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетна кариера[уреди | уреди извор]

Ѓуричиќ започнал да игра фудбал во локалниот тим на Обреновац 1905,[1] пред да се приклучи на младинскиот тим на Црвена ѕвезда од Белград. Во 2007 година, тој заминал во Грција и одиграл една сезона во екипата на Олимпијакос.[2] По Олимпијакос, се вратил во неговиот роден град и играл за клубот на Раднички од Обреновац, кој настапувал во третолигашката српска лига Белград (15 натпревари и 3 гола во сезоната 2008-09 ).[3] Подоцна во јануари 2010 година преминал во СЦ Херенфен.[4] Првиот свој натпревар за тимот РКЦ Валвијк го одиграл на 20 февруари кога имал и една асистенција.

Бенфика[уреди | уреди извор]

На 23 февруари 2013 година, било потврдено дека Ѓуричиќ, заедно со неговиот сонародник Миралем Сулејмани, ги поминале медицинските тестови и се обврзале на петгодишен договор со екипата. Летото 2013 година португалскиот клуб потрошил 6 милиони евра за да ги обезбеди неговите услуги.[5][6] Една недела подоцна, клубот на Бенфика открил дека договорот што го потпишал Ѓуричиќ содржел ослободителна клаузула (секој клуб кој би сакал да го доведе во сопствените редови ќе морал да ѝ исплати на Бенфика) која го проценува на 40 милиони евра.[7] Ѓуричиќ, својот прв натпревар за тимот на Бенфика го одиграл на 18 август 2013 година, кога го постигнал својот прв гол против тимот на Андерлехт во Лигата на шампионите на УЕФА.[8]

Позајмувања[уреди | уреди извор]

Во тимот на Бенфика бил ретко користен, па затоа на 23 јули 2014 година Ѓуричиќ бил позајмен на екипата на 1.ФСВ Мајнц 05 (Мајнц) за времетраење од една сезона, со опција за трајно преселување за сума од 12,5 милиони евра.[9][10] Својот прв натпревар за екипата на Мајнц го имал на 15 август 2014 година во натпреварот од германскиот куп против екипата на Кемницер ФК.[11] На 2 февруари 2015 година, Ѓуричиќ бил позајмен на премиерлигашот Саутемптон и тоа до крајот на сезоната.[12][13] На 25 јануари 2016 година, преминал во белгискиот клуб Андерлехт како позајмен играч до месец јуни.

Сампдорија[уреди | уреди извор]

Откако првично се приклучил на тимот на УЦ Сампдорија како позајмен играч до крајот на сезоната 2016-17, во летото 2016 година, Ѓуричиќ потпишал во јануари 2017 година подолготраен договор.[14][15] Неговиот договор со Сампдорија истекол во летото 2018 година.[16]

Сасуоло[уреди | уреди извор]

Кон крајот на јуни 2018 година, Ѓуричиќ потпишал четиригодишен договор со екипата на Сасуоло од Калчо лигата.[16] Во октомври 2019 година, неговата форма многу се подобрила под водство на тренерот Роберто Де Зерби. Постигнал гол на 20 октомври 2019 година во поразот од Интер со 3:4. Тој постигнал уште еден гол, пет дена подоцна во победата со резултат од 1:0 против екипата на Хелас Верона.[17]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Ѓуричиќ за прв пат настапил за српската репрезентација на 29 февруари 2012 година, на пријателски натпревар против селекцијата на Кипар. На 11 септември 2012 година, тој го постигнал својот прв гол за сениорската селекција на неговата земја против репрезентацијата на Велс во квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2014 година.[18]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

На 3 ноември 2020 година, Ѓуричиќ бил позитивен на тестот за СОВИД-19 среде големата пандемија во Италија.[19] На 16 ноември, закрепнал од истиот вирус.[20]

Статистика во кариерата[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на крајот од натпреварот на 23 октомври 2021[21]
Клуб Сезона Лигашки

натпревари

Национален куп Лига куп Континентални натпревари Други натпревари Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Раднички од Обреновац 2008–09 Српска лига Белград 15 3 15 3
Херенфен 2009–10 Ередивизија 9 1 0 0 0 0 0 0 9 1
2010–11 Ередивизија 24 2 1 0 0 0 0 0 25 2
2011–12 Ередивизија 34 10 5 3 0 0 0 0 39 13
2012–13 Ередивизија 32 7 1 1 4 2 0 0 37 10
Вкупно 99 20 7 4 4 2 0 0 110 26
Бенфика 2013–14 Примеира Лига 11 0 3 0 2 1 6 1 0 0 22 2
2015–16 Примеира Лига 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 2 0
Вкупно 12 0 3 0 3 1 6 1 0 0 24 2
Мајнц 05(како позајмен играч) 2014–15 Бундеслига 11 0 1 0 0 0 12 0
Саутемптон (како позајмен играч) 2014–15 Премиер Лига 9 0 0 0 0 0 9 0
Андерлехт(како позајмен играч) 2015–16 Белгија Про Лига 17 1 0 0 3 0 0 0 20 1
Сампдорија 2016–17 Серија А 19 0 2 0 21 0
2017–18 Серија А 1 0 1 0 2 0
Вкупно 20 0 3 0 23 0
Беневенто(како позајмен играч) 2017–18 Серија А 15 0 0 0 15 0
Сасуоло 2018–19 Серија А 23 2 2 0 25 2
2019–20 Серија А 29 5 1 0 30 5
2020–21 Серија А 32 5 1 0 33 5
2021–22 Серија А 9 2 0 0 9 2
Вкупно 93 14 4 0 97 14
Вкупно во кариерата 291 38 18 4 3 1 13 3 0 0 325 46

Меѓународна (репрезентативна) статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 9 Октомври 2021[22]
Србија
Година Натпревари Голови
2012 година 8 2
2013 година 7 2
2014 година 4 0
2015 година 3 0
2016 година 2 0
2017 година 0 0
2018 година 0 0
2019 година 1 0
2020 година 4 0
2021 година 5 0
Вкупно 34 4
Резултатите во првата колона се постигнати голови на репрезентацијта, а резултати во втората колона се постигнати голови на играчот за селекцијата на Србија.
Број Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Тип на натпревар
1. 11 септември 2012 година Стадион Караѓорѓе, Нови Сад, Србија  Велс 3–1 6–1 Квалификации за Светското првенство на ФИФА 2014 година
2. 14 ноември 2012 година Кибунпарк, Сент Гален, Швајцарија  Чиле 3–0 3–1 Пријателски
3. 26 март 2013 година Стадион Караѓорѓе, Нови Сад, Србија  Шкотска 1–0 2–0 Квалификации за Светското првенство на ФИФА 2014 година
4. 2–0

Признанија[уреди | уреди извор]

Бенфика

 • Освоена е Примеира лигата: 2013–14
 • Освоен е купот на Португалија Тача де Португалија: 2013–14
 • Освоен е лига купот Тача де лига: 2013–14

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Reprezentativci“. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 2022-01-24.
 2. „The Balkan Cruyff with a hint of Kaka: Serbian youngster Djuricic seems destined for greatness as Juventus, Arsenal & Manchester United are watching“. goal.com. 28 April 2012.
 3. „FK Radnicki Obrenovac“. 12 January 2010. Архивирано од изворникот на 12 January 2010.
 4. „Category: Filip Djuricic“. Britishblogs.co.uk. Архивирано од изворникот на 29 June 2009. Посетено на 27 April 2010.
 5. „Benfica: Sulejmani e Djuricic assinam por cinco anos | Desporto : Futebol : Benfica | DiĂĄrio Digital“. Diariodigital.sapo.pt. 23 February 2013. Архивирано од изворникот на 27 January 2016. Посетено на 26 January 2016.
 6. „Relatório Intercalar 3º Trimestre 2012/2013“ [2012/2013 3rd Trimester Report] (PDF) (португалски). 31 May 2013. стр. 35, 36. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-01-24. Посетено на 2022-01-24.
 7. „Đuričićeva sloboda 40 miliona evra! | Fudbal“. Novosti.rs. Посетено на 26 January 2016.
 8. „Filip Duriric stats at Primeira Liga“. worldfootball.net.
 9. „Filip Djuricic kommt!“. mainz05.de. 23 July 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-25. Посетено на 23 July 2014.
 10. „Djuricic vale 12,5 milhões“. O Jogo. 19 July 2014. Архивирано од изворникот на 2019-05-31. Посетено на 2022-01-24.
 11. „Chemnitzer FC vs. Mainz 05“. Soccerway. 15 August 2014. Посетено на 15 August 2014.
 12. „Djuricic joins Southampton“. 1. FSV Mainz 05. 2 February 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2 February 2015.
 13. „Filip Djuricic emprestado ao Southampton até final da temporada“ [Filip Djuricic loaned to Southampton until the end of the season] (португалски). S.L. Benfica. 2 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-02. Посетено на 2 February 2015.
 14. „Filip Djuricic joins Sampdoria on loan from Benfica“. ESPN FC. 22 July 2016. Посетено на 31 May 2017.
 15. „Official: Sampdoria sign Djuricic“. Football Italia. 30 January 2017. Посетено на 31 May 2017.
 16. 16,0 16,1 Official: Sassuolo sign Djuricic. Football Italia. 22 June 2018. Посетено на 8 November 2019.
 17. Filip Đuričić je ponovo srpski fantazista. Mozzart Sport (српски). 27 October 2019. Посетено на 8 November 2019.
 18. N. Todorović. „Konačno prava Srbija! "Orlovi" deklasirali Vels u Novom Sadu i dobili "desetku"!“. Sport.blic.rs. Посетено на 26 January 2016.
 19. Sassuolo (3 ноември 2020). "COVID-19: il punto sulla situazione in prima squadra" (на it). Соопштение за печат. Архивирано на 24 јануари 2022 г.
 20. „Official: Djuricic recovers from Covid“. Football Italia. 16 November 2020.
 21. Филип Ѓуричиќ на soccerway. Посетено на 31 March 2015.
 22. Предлошка:Nft/code

Надворешни врски[уреди | уреди извор]