Николас Оливера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николас Оливера
Nicolás Olivera
Лични податоци
Роден на 30 мај 1978 (1978-05-30) (45 г.)
Роден во Монтевидео, Уругвај
Висина &100000000000001660000001,66 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Дефензор Спортинг
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 Дефензор Спортинг 44 (16)
1998 Валенсија 2 (0)
1998–2002 Севиља 99 (31)
2002-2003 Реал Ваљадолид 20 (4)
2003-2004 Кордоба 38 (9)
2004 Дефензор Спортинг 4 (0)
2005 Албасете 4 (0)
2005-2006 Дефензор Спортинг 23 (10)
2006 Некакса 16 (3)
2007 Атлас 28 (6)
2008 Пуебла 17 (5)
2008-2009 Веракрус 29 (14)
2009-2010 Пуебла 46 (8)
2011 Америка 11 (1)
2011- Дефензор Спортинг 7 (3)
Репрезентација
1997-2006 Уругвај 28 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Андрес Николас 'Нико' Оливера (шпански: Nicolás Olivera) — уругвајски фудбалер кој моментално игра за екипата на Дефензор Спортинг во првенството на Уругвај како напаѓач. Роден е на 31 мај 1978 година. Во периодот од 1997 до 2006 година тој беше репрезентативец на Уругвај и одиграл 28 меча во кој постигнал 8 голови. Во својата кариера играл во три фудбалски шампионата во Уругвај, Шпанија и Мексико.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]