Дефенсор Спортинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дефензор Спортинг)
Прејди на: содржини, барај
Дефенсор Спортинг
200px
Целосно име Дефенсор Спортинг Клуб
Прекар(и) Темјанушки и Ла Виола
Основан 15 март 1913
Терен Стадион Луис Францини
(Сместивост: 18.000)
Претседател Уругвај Данте Прато
Менаџер Уругвај Пабло Репето
Лига Примера Дивизион Уругваја
Домашни бои
Гостински бои

Дефенсор Спортинг е фудбалски клуб од Уругвај кој се наоѓа во главниот град Монтевидео.

Историја[уреди | уреди извор]

Дефенсор Спортинг е формиран на 15 март 1913 како Клуб Атлетико Дефенсор. Името на клубот било променето во 1989 во Клуб Дефенсор Спортинг по соединувањето со Спортинг Клуб Уругвај. Клубот своите домашни натпревари ги игра на стадионот Луис Францини.

Клубот исто така е четирикраетен шампион на Уругвај (1976,1987,1991 и 2007-2008).

Дефенсор истотака го има претставувано Уругвај неколку пати во Либертадорес купот. За овој тим во минатото играле неколкумина многу познати фудбалери како: Себастиан Абреу, Дарио Силва, Мартин Касерес, Максимилијано Переира, Табаре Виудез и др.

Титули[уреди | уреди извор]

Други официјални домашни титули

  • Апертура: - 1994, 2008.
  • Клаусура: - 1997.