Прејди на содржината

ФИФА Куп на конфедерации 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 2001
Податоци за првенството
ЗемјаЈужна Кореја
Јапонија
Екипи8 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место  Франција (2. титула )
Второ место  Јапонија
Трето место  Австралија
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари16
Постигнати голови31 (1.94 по натпревар)
Гледачи557,191 (35 по натпревар)
Голгетер
Најдобар играчФранција Робер Пирес
1999
2003


2001 ФИФА Купот на Конфедерации е петти Куп на Конфедерации, а трет организиран до ФИФА. Турнирот беше одржан во мај и јуни од ко-организаторите Јапонија и Јужна Кореја, кои исто така беа демаќини на Светското Првенство 2002. Турнирот беше освоен од Франција, која ја победи Јапонија со 1-0, со голот на Патрик Виера.

Со оваа побед, Франција стана втората репрезентација која е актуелен шампиони на Светско, континентално првенство и Купот на Конфедерации, после Бразил во 1997.

Осмуте тима бе распоредени во две групи по четири тима, каде секој играше против секој, а првите два тима одат во полуфиналето.

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 2001 ФИФА Куп на Федерации
Тим Квалификации Учество
Јужна Кореја Домаќини 1во
Јапонија Домаќини (и победници на Азискиот Куп 2000) 2ро
Австралија Победници на Океанскиот Куп 2000 2ро
Бразил Победници на Копа Америка 1999 3то
Камерун Победници на Африканскиот Куп на нации 2000 1во
Канада Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2000 1во
Франција Победници на ЕУРО 2000 and 1998 ФИФА Светско Првенство 1во
Мексико Победници на Куп на Конфедерации 1999 4то

Стадиони[уреди | уреди извор]

  • Јужна Кореја
Улсан Сувон Тегу
Мунсу Куп Стадион стадион Сувон стадион тегу
Capacity: 44.466 Capacity: 43.288 Capacity: 66.422
Податотека:Ulsan 20030717 1.JPG Податотека:Suwon World Cup Stadium 20120520 4.JPG
  • Јапонија
Јокохама Ибараки Ниигата
Нисан Стадион Кашима стадион Ниигата Стадион
Capacity: 72,327 Capacity: 40,728 Capacity: 42,300

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Франција 3 2 0 1 9 1 +8 6
Австралија 3 2 0 1 3 1 +2 6
Јужна Кореја 3 2 0 1 3 6 -3 6
Мексико 3 0 0 3 1 8 -7 0
30 мај 2001
Франција 5—0 Јужна Кореја стадион Тегу, Тегу
Публика:~61.500
Судија: Гамал Ал-Гхандур Египет Египет
Марлет гол 8'
Виера гол 19'
Анелка гол 34'
Џоркаеф гол 63'
Вилторд гол 90'

30 мај 2001
Мексико 0—2 Австралија Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~6.232
Судија: Феликс Тангаварима Зимбабве Зимбабве
Марфи гол 18'
Скоко гол 54'

1 јуни 2001
Австралија 1—0 Франција стадион Тегу, Тегу
Публика:~44.500
Судија: Карлос Батрес Гватемала Гватемала
Зане гол 60'

1 јуни 2001
Јужна Кореја 2—1 Мексико Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~41.500
Судија: Хјуг Далас  Шкотска
Хванг Сун-Хонг гол 56'
Ју Санг-Чул гол 90'
Руиз гол 80'

3 јуни 2001
Франција 4—0 Мексико Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~28.864
Судија: Али Буџсајм Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати
Вилторд гол 8'
Кариере гол 62'гол 83'
Пирес гол 71'

3 јуни 2001
Јужна Кореја 1—0 Австралија Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~42.754
Судија: Оскар Руиз Колумбија Колумбија
Хванг Сун-Хонг гол 25'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Јапонија 3 2 1 0 5 0 +5 7
Бразил 3 1 2 0 2 0 +2 5
Камерун 3 1 0 2 2 4 -2 3
Канада 3 0 1 2 0 5 -5 1
31 мај 2001
Бразил 2—0 Камерун Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~10.519
Судија: Хелмут Круг  Германија
Вашингтон гол 53'
Мигел гол 57'

31 мај 2001
Јапонија 3—0 Канада Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~39.006
Судија: Симон Микалеф Австралија Австралија
Оно гол 57'
Нишизава гол 60'
Моришима гол 88'

2 јуни 2001
Канада 0—0 Бразил Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~12.095
Судија: Јун ЛИ Народна Република Кина НР Кина

2 јуни 2001
Камерун 0—2 Јапонија Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~39.430
Судија: Бенито Аркундиа  Мексико
Сузуки гол 8' гол 65'

4 јуни 2001
Бразил 0—0 Јапонија Кашима Стадион, Ибараки
Публика:~37.740
Судија: Ким Милтон Нилсен  Данска

4 јуни 2001
Камерун 2—0 Канада Ниигата Стадион, Ниигата
Публика:~15.822
Судија: Бирон Морен Еквадор Еквадор
Чоутанг гол 48'
Мбома гол 83'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
7 јуни - Јокохама
  Јапонија 1  
  Австралија 0  
 
10 јуни - Јокохама
      Јапонија 0
    Франција 1
 
 
Трето место
7 јуни - Сувон 9 јуни - Улсан
  Франција 2   Австралија  1
  Бразил 1     Бразил  0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

7 јуни 2001
Јапонија 1—0 Австралија Нисан Стадион, Јокохама
Публика:~48.699
Судија: Бенито Аркундиа  Мексико
Наката гол 43'

7 јуни 2001
Франција 2—1 Бразил Сувон Светско Првенство Стадион, Сувон
Публика:~34.527
Судија: Гамал Ал-Гхандур Египет Египет
Пирес гол 7'
Десали гол 54'
Рамон гол 30'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

9 јуни 2001
Австралија 1—0 Бразил Мунсу Куп Стадион, Улсан
Публика:~28.520
Судија: Хелмут Круг  Германија
Мaрфи гол 84'

Финале[уреди | уреди извор]

10 јуни 2001
Франција 1—0 Јапонија Нисан Стадион, Јокохама
Публика:~65.533
Судија: Али Бујсаим Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати
Виера гол 30'


 France 
Предлошка:Победник на 2001 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Прва титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофе:
Франција Робер Пирес Франција Робер Пирес Јапонија

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

2 gola