Прејди на содржината

Јирген Колер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јирген Колер
Лични податоци
Роден на 6 октомври 1965(1965-10-06)(58 г.)
Роден во Ламбшајм, Западна Германија
Држава Западна Германија Западна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001860000001,86 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2002
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1987 Валдхоф Манхајм Валдхоф Манхајм 95 (6)
1987-1989 Келн Келн 57 (2)
1989-1991 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 55 (6)
1991-1995 Јувентус Јувентус 102 (8)
1995-2002 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 191 (14)
Репрезентација
1988-1999 Германија Германија 105 (2)
Раководител на екипите
2002–2003 Германија Германија 21
2005–2006 Дујсбург Дујсбург
2008 Ален
2012 Бонер
2013-2015 Виргес Виргес
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Јирген Колер (роден на 6 октомври 1965, во Ламбшајм) — германски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, кој играл на позицијата централен одбранбен играч.

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој се повлекол од професионалниот фудбал во 2002 година на возраст од 36 години, а последната сезона ја одиграл во дресот на Борусија Дортмунд, клуб со кој ја освоил Лигата на шампионите во сезоната 1996-97. Пред Борусија, Колер играл за екипите на Манхајм, Келн, Бајерн Минхен и Јувентус. Во својата долга и богата кариера Колер освоил уште три наслови во Бундеслигата (еден со Бајерн и два со Борусија), еден во Серија А (Јувентус), еден Куп на УЕФА (Јувентус) и еден наслов од Интерконтиненталниот куп (Борусија Дортмунд).

За репрезентацијата на Германија, Колер одиграл вкупно 105 натпревари и постигнал 2 гола. Во моментов тој е на петто место на вечната список на играчи со најмногу настапи за германската репрезентација. Најголемите успеси на репрезентативно ниво му се освојувањето на Светското првенство во Италија во 1990 година и на Европското првенство во 1996 година. Вкупно настапил на три Светски и три Европски првенства.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Германија Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Германија Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Репрезентативни голови[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Германија
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
04/06/1996 Манхајм Германија Германија 9 – 1 Лихтенштајн Лихтенштајн Пријателска 1
18/02/1998 Мускат Германија Германија 2 – 0 Оман Оман Пријателска 1
Вкупно Настапи 105 Голови 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]