Улф Кирстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улф Кирстен
Лични податоци
Роден на 2 септември 1967(1967-09-02)(56 г.)
Роден во Риза, Германија
Држава Источна Германија Источна Германија
Германија Германија (од 1990)
Висина &100000000000001720000001,72 м
Играчки податоци
Позиција напад
Повлекување 2003
Младинска кариера
Динамо Дрезден Динамо Дрезден
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1990 Динамо Дрезден Динамо Дрезден 154 (57)
1990-2003 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 350 (182)
Репрезентација
1985-1990 Источна Германија Источна Германија 49 (14)
1992-2000 Германија Германија 51 (20)
Раководител на екипите
2003–2005 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен (асистент)
2005–2011 Баер Леверкузен II Баер Леверкузен II
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Улф Кирстен (роден на 4 декември 1965 во Риза, Германија) — германски фудбалски тренер и поранешен играч, кој играл на позицијата напаѓач.[1]

Кирстен бил првиот играч во германската фудбалска историја кој собрал сто настапи играјќи за две различни репрезентации: Источна Германија и Обединета Германија.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Трипати бил најдобар стрелец во Бундеслигата, во сезоните 1992-93, 1996-97 и 1997-98.

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Баер Леверкузен[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]