Жоел Батс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жоел Батс
Лични податоци
Роден на 4 јануари 1957(1957-01-04)(67 г.)
Роден во Мон де Марсан, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001780000001,78 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 1992 (35 г.)
Младинска кариера
Сошо Сошо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1976–1980 Сошо Сошо 66 (0)
1980–1985 Осер Осер 184 (0)
1985–1992 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 254 (0)
Репрезентација
1983-1989 Франција Франција 50 (0)
Раководител на екипите
1992–1994 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен (голмани)
1994–1996 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен (асистент)
1996–1998 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
1998–1999 Шатору Шатору
2000–2017 Олимпик Лион Олимпик Лион (голмани)
2018–2019 Монтреал Импакт Монтреал Импакт (голмани)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Жоел Батс (роден на 4 јануари, 1957 година, во Мон де Марсан) — поранешен француски фудбалер, кој играл на позицијата голман.

Во својата кариера Батс играл за три клуба Сошо, Осер и Париз Сен Жермен, а со последниот го освоил француското првенство во сезоната 1985-1986.

За француската репрезентација забележал 50 настапи во периодот 1983-1989 и бил во составот на репрезентацијата која го освоила Европското првенство 1984. Две години подоцна тој учествувал и на своето прво и единствено Светско првенство, но тоа не му останало во добри спомени бидејќи во полуфиналето против Западна Германија направил голема грешка при првиот гол на противникот што го постигнал Андреас Бреме (Франција го загубила натпреварот со 0-2).

По завршувањето на играчката кариера тој работел како тренер на голманите во неколку екипи, а како главен тренер ги водел екипите на Париз Сен Жермен и Шатору.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

1985-1986

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Франција Франција[уреди | уреди извор]

1984

Надворешни врски[уреди | уреди извор]