Дидје Сикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дидје Сикс
Лични податоци
Роден на 21 август 1954(1954-08-21)(69 г.)
Роден во Лил, Франција
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција лево крило
Сегашен клуб Гвинеја Гвинеја (селектор)
Повлекување 1992 (37 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1972–1977 Валенсиен Валенсиен 154 (53)
1977-1978 Ланс Ланс 29 (13)
1978–1980 Марсеј Олимпик Марсеј 66 (14)
1980 Серкл Бриж Серкл Бриж 12 (7)
1981 Стразбур Стразбур 19 (1)
1981-1983 Штутгарт Штутгарт 59 (23)
1983-1984 Мјулус Мјулус 31 (12)
1984-1985 Астон Вила Астон Вила 15 (2)
1985-1986 Мец Мец 32 (3)
1986 Стразбур Стразбур 14 (2)
1987 Валенсиен Валенсиен 10 (4)
1987-1988 Галатасарај Галатасарај 22 (2)
1988-1989 Стад Вало 9 (1)
1989-1990 АСПВ Стразбур 19 (3)
1990-1992 ФФБ Лајпциг ФФБ Лајпциг 12 (1)
Репрезентација
1976-1984 Франција Франција 52 (13)
Раководител на екипите
1986 Стразбур Стразбур
2011–2014 Того Того
2014–2015 Маврициус Маврициус
2019– Гвинеја Гвинеја
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дидје Сикс (француски: Didier Six; р. 21 август 1954 во Лил) — француски фудбалски тренер и поранешен играч.

Сикс играл на позицијата крило и одиграл 52 натпревари за француската репрезентација и постигнал 13 голови. Тој ја претставувал својата земја на две Светски првенства во 1978 и 1982, а исто така бил дел и од победничкиот тим на Европското првенство 1984.

Од 2019 година, Сикс е селектор на репрезентацијата на Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Didier Six: Guinea appoint Frenchman as national team coach“. 13 September 2019 – преку www.bbc.co.uk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]