Серкл Брухе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белгија Серкл Брухе
Целосно имеКралско спортско друштво „Серкл Брухе“
Основан1899
СтадионСтадион Јан Брејдел
Брухе, Белгија
(Капацитет: 29,472)
СопственикБелгија Пол Ванхеке
ТренерИсланд Арнар Видарсон
ЛигаПро лига
2013–14Про лига, 11-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Серкл Брухе — (холандски: Cercle Brugge Koninklijke Sportvereniging) — белгиски фудбалски клуб од градот Брухе (Бриж), Западна Фландрија. Тој е трикратен државен првак и двократен освојувач на Купот на Белгија.

Успеси[уреди | уреди извор]

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]